ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"sanctiune disciplinara fara cercetare prealabila"

Se poate sanctiona un angajat cu retinerea a 5%din salariu daca nu a fost facuta cercetarea disciplinara anterioara deciziei de sanctionare?

Adaugata in
  • Abateri disciplinare

Alexandru Ioan
 User  Alexandru Ioan a intrebat la 04 Feb. 2014

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 04 Feb. 2014
Din punct de vedere legal nu, nu se poate. O astfel de sanctiunie, in lipsa procedurii de cercetare disciplinara, intra sub sanctiunea nulitatii absolute. Ce poate face salariatul intr-o atare situatie, ca sa fire rezolvata situatia in mod corect si conform legii, este sa conteste decizia de sanctionare in instanta de judecata in termen de 45 de zile de la comunicarea ei, la Tribunalul de care apartine. Dovada comunicarii o reprezinta semnatura de primire a salariatului. Numai instanta este in masura sa decida asupra legalitatii acelei sanctiuni.

Conform Codului muncii singura sanctiune disciplinara care poate fi dispusa fara o cercetare prealabila este avertimentul scris



Alte intrebari despre Abateri disciplinare

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua,pentru un salariat care lipseste nemotivat de 10 zile, ce demersuri trebuie facute?Mentionez ca am luat...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Dec. 2014 1 raspuns
Buna ziua!As dori sa stiu cu ce data pot intocmi actele aditionale pentru majorarea salariului (la 975 lei), daca...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Dec. 2014 1 raspuns
buna ziua,va rog sa-mi spuneti ce cursuri trebuie facute pentru ca un angajat sa poata tine evidenta salariatilor, sa le...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Dec. 2014 1 raspuns
Buna seara,Daca am cerut incetarea contractului de munca cu acordul partilor ( art.55 lit.B), cu data de 15.12.2014 (...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Dec. 2014 3 raspunsuri
Buna dimineata!Am urmatoarea speta........... un salariat are un cim pe perioada determinata pana la data de 19.12.2014...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Dec. 2014 1 raspuns
Buna ziua, evaluarea angajatilor este obligatorie? daca da, este o perioada cand se face evaluarea? la un an de cand e...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Dec. 2014 2 raspunsuri
Video club