Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Daca iau concediu odihna pe 15 ian la cate zile am dreptul


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Pentru un angajat cu o vechime de 1 an si 2 luni, care mai are de efectuat 2 zile de CO ramase din anul anterior, care depune o cerede pentru 7 zile de CO, pentru data de 15.01.2018. Cum procedam?

1. Se aproba cererea pt cele 7 zile (2 zile din 2017 ramase + 5 zile din 2018) si ii mai raman de efectuat 16 zile.

2. Avand in vedere ca din 2018 a lucrat doar 1 luna are dreptul la 1 zi de CO (proportional cu timpul lucrat) si inca 2 zile din cele ramase din 2017, deci va avea dreptul doar la 3 zile de CO.

Diana Iosif
 User  Diana Iosif
a intrebat la 02 Feb. 2018
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Diana Iosif
 User Diana Iosif
a raspuns userului georgeta ganea la 13 Feb. 2018
Din cate stiu eu, in modificarile facute CM in 2015, a fost scoasa din art.145 al. 2 partea cu "proportional cu timpul lucrat".Deci un salariat cu CIM incheiat de 2 sapt. poate beneficia de intreg concediul de odihna de 21 de zile de la inceput?(cu programare prealabila)
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 02 Feb. 2018
Potrivit codului muncii, concediile de odihna se acorda pe baza unei programari prealabile.Puteti sa-i acordatii si 5 zile din concediul de odihna aferent acestui an.In eventualitatea ca inceteaza raportul de munca in cursul anului si persoana in cauza a efectuat un nr de zile de concediu de odihna mai mare decat cel la care ar fi avut dreptul proportional cu timpul lucrat in cursul anului ,la lichidare se face regularizarea acestuia In concluzie ,ati putea acorda acest drept si integral la inceputul anului potrivit unei planificari a acestui drept de co.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2019
Sunt nascuta in 08.11.1963, am 32 ani munca. Mentionez ca nu am avut grupa de munca. Cand as putea sa ma pensionez? La...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Ian. 2019 1 raspuns
Buna ziua.M-am nascut pe data de 29.09.1958, am terminat Facultatea de Matematica, specialitatea Informatica , cursurile...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Ian. 2019 1 raspuns
Cum se ponteaza corect tura de noapte la un program de 8 ore ? pe ziua in curs sau pe ziua urmatoare cand de fapt ai mai...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Ian. 2019 3 raspunsuri
Buna ziua. Lucrez intr-o firma de proiectare in constructii si doresc sa imi fac PFA si sa imi incep o afacere, dar in...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2019 1 raspuns
Buna ziua,Avem un salariat care nu are studii superioare dar este angajat pe raspunderea angajatorului pe un post care...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Ian. 2019 6 raspunsuri
Buna ziua sunt student si am un job part time de 4 ore,patronul mi-a facut programul 10:00-15:00 si de la 19:00-21:30...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Ian. 2019 2 raspunsuri