Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

drepturi salariat in caz de deces


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca sunt angajat la o firma particulara cu contract de munca si imi decedeaza un parinte, ce drepturi am? Am dreptul la ajutor de inmormantare, dreptul la zile libere platite?

Adaugata in: Ajutoare materiale
Vasile Gheorghe
 User  Vasile Gheorghe
a intrebat la 14 Aug. 2012
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 14 Sep. 2012
Angajatorul poate acorda ajutor de inmormantare pentru salariati sau rude de gradul I din fondul social de 2 % calculat la fondul de salarii. Sumele sunt nete. Fiecare angajator stabileste pentru salariatii proprii sumele care se pot acorda pentru astfel de evenimente. De regula cuantumul acestor ajutoare se trec in CCM sau regulamentul intern.
Art. 152 din codul muncii republicat

(1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Marian Vasile
 User Marian Vasile
a raspuns userului Ioana Popa la 30 Aug. 2012
Atentie la prevederile H.G. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice :
Art. 107
In sistemul public de pensii se acorda ajutor de deces, in cazul decesului asiguratului, pensionarului sau al unui membru de familie care nu era asigurat ori pensionar la data decesului.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 14 Aug. 2012
Da, aveti dreptul la ajutor de inmormantare acordat in baza legii 263/2010.

Codul muncii prevede ca in cazul unor evenimente familiale deosebite angajatul are dreptul la zile libere platite acordate in baza prevederilor din Regualmentul intern sau ale contractului de munca aplicabil. Atat zilele pentru care se poate acorda liber, cat si numarul lor se stabilesc prin Regulamentul Intern incheiat la nivel de companie sau prin contractul colectiv de munca aplicabil. Discutati cu angajatorul si vedeti daca si cate zile libere va acorda in acest caz.. De regula decesul parintilor se numara printre situatiile pentru care angajatorii acorda zile libere salariatilor.

Art. 152 - Codul muncii republicat
(1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.


Alte intrebari despre Ajutoare materiale

Expertii nostri
Ioana Popa
alexei delimart George Andreescu Viviana Serni Radu Anton Marius Ion adriana iancu
TOP RASPUNSURI 2018
Sunt pensionar (pensie pentru limita de varsta) si angajat pentru perioada determinata de 3 luni. Am dreptul la concediu...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Iun. 2018 2 raspunsuri
Buna ziua! Sunt angajata intr-o societate de stat, in luna februarie 2018 salariul meu si tichetele de masa au fost...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Iun. 2018 4 raspunsuri
Buna ziua, in perioada 03.1990-05.1991 am lucrat la S.C. NUCLEARMONTAJ Bucuresti Platforma C.N.E. Cernavoda. Acesta...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2018 2 raspunsuri
Sex MasculinNăscut 27.02.1956A. Lucrat efectiv 30 ani ,10 luni și 24 zileB. Contract asigurări sociale Casa...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2018 1 raspuns