ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"angajare operator pc"

Va rog mult sa ma ajutati!
Revin cu intrebarea : poate fi angajata o persoana in functia de operator introducere validare si prelucrare date-cor 413201, daca aceasta nu detine nicio calificare, diploma in acest domeniu operator pc?
Are doar studii in domeniul stiinte sociale diploma bac.
Va multumesc !


Adaugata in
  • Angajare

I M
 User  I M a intrebat la 26 Mar. 2012

 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 26 Mar. 2012
Daca potentialul candidat indeplineste conditiile de ocupare a postului privind utilizarea calculatorului atunci nu este nicio problema. Dat fiind faptul ca, ocupatia potrivit COR este incadrata la grupa 4 majora ,deci nu trebuie sa aiba pregatire de specilalitate in domeniu puteti sa incadrati persoana respectiva.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 26 Mar. 2012
Persoana poate fi incadrata si ulterior poate urma un curs de perfectionare in domeniu, insa in nomenclator nu apare conditia de a detine un astfel de certificat. Niveul de baza in ceea ce priveste studiile este cel mediu.



Alte intrebari despre Angajare

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
violeta Georgescu
George Andreescu adriana iancu G Stancu Ioana Popa alexei delimart Radu Anton
TOP RASPUNSURI 2014
Avem un salariat al liceului care si-a facut dosar de acordare a pensiei anticipate partiala si is-a emis decizia in...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Oct. 2014 1 raspuns
Salariul minim pe economie este calculat la 168 de ore sau este loc de interpretare? Care este salariul minim pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Avem un angajat care si-a depus demisia cu art.55, lit.b, ultima zi este 29.10.Angajatul si-a efectuat toate...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Voi naste in luna decembrie 2014.Din 24.10.2014 tatal copilului nu mai este angajat, dar are contract de...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua!Vreau sa stiu daca o societate cu obiect de activitate TRANSPORTURI, poate acorda unui sofer diurna externa de...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat in perioada de proba poate fi concediat printr-o simpla notificare dar va rog sa ma lamuriti si pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 1 raspuns
Video club