Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Care este cadrul legal de reangajare ca pensionar? dupa terminarae perioadei


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Cum ma pot reangaja in acelasi loc de munca dupa terminarea perioadei contractuale - CIM incheiat dupa pensionare, pe perioada determinta de 3 ani.
Sunt pensionata la limita de varsta si stagiu complet de cotizare -35 ani. Din 1987 lucrez in acelasi loc de munca; intre 1987-2000 pe postul de muzeograf; intre 2000-2015, functia de sef de sectie; din 2015-2018, sef de sectie, post ocupat prin concurs dupa pensionare) cu CIM pe 3 ani.
Multumesc, Elena Ilie

Elena Ilie
 User  Elena Ilie
a intrebat la 14 Feb. 2018
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Doinita Paula Hordila
 User Doinita Paula Hordila
a raspuns userului georgeta ganea la 23 Feb. 2018
As dori sa stiu si eu conform carui art de lege se poate prelungi dupa 3 ani contractul de munca pe perioada determinata si in ce conditii? Va multumesc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elena Ilie
 User Elena Ilie
a raspuns userului georgeta ganea la 15 Feb. 2018
am inregistrat din eroare un vot negativ la ultimul raspuns;scuze! raspunsul este edificator si il apreciez!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elena Ilie
 User Elena Ilie
a raspuns userului georgeta ganea la 15 Feb. 2018
multumesc mult! m-ar fi ajutat daca imi indicati si prevederile legale!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 14 Feb. 2018
Art. 82 DIN CODUL MUNCII REPUBLICAT
;;;
(4) Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.
(5) Contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare
Dupa expirarea contractului de munca incheiat pe trei ani vi se poate incheia direct un alt contract de maxim 12 luni
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elena Ilie
 User Elena Ilie
a raspuns userului georgeta ganea la 14 Feb. 2018
multumesc! in ce conditii? prin concurs? prin incheierea unui nou contract si in ce conditii?
ce acte normative invoc?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 14 Feb. 2018
Dupa expirarea celor 3 ani se mai pot incheia inca 2 contracte de munca de maxim 12 luni fiecare

Alte intrebari despre Angajare

TOP RASPUNSURI 2018
Buna ziua!Sunt nascuta in 21.03.1962 si sunt angajata din 9.10.1981 si am lucrat in grupa a II-a timp de 19 ani 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Oct. 2018 3 raspunsuri
Buna ziua,Timp de 8 ani, am avut contract de munca cu norma intreaga la o societate si simultan contract cu timp partial...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Oct. 2018 1 raspuns
Barbat, nascut la 11.02.1960.- In intervalul 15.09.1981 - 28.05.1986 am lucrat in SN Mangalia grupa 1 de munca.- Din...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Oct. 2018 1 raspuns
Buna ziua,sunt bărbat născut īn 16.07.1966:- m-am angajat la data de 01.08.1984- incorporat īn armata la data de...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Oct. 2018 3 raspunsuri