ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"formular a1"

Buna ziua!
Lucrez la o firma nou infiintata. Firma a obtinut un contract de munca in italia. Muncitorii sunt angajati la o firma italiana, dar urmeaza sa fie angajati la firma romaneasca. Deci o sa lucreze in continuare tot acolo, numai ca vor fi angajati la societatea romaneasca, pentru asta trebuie sa obtinem formularul A1. M-am documentat cum se obtine formularul respectiv, ce conditii trebuie indeplinite, ca numai la 50% din angajati pot cere acest formular, si tocmai pentru asta m-am gandit ca angajez oameni care deja lucreaza la firma italiana, si urmeaza sa lucreze in continuare tot acolo pentru societatea romaneasca dupa obtinerea formularului, dar pana obtin actele nu am ce sa dau de lucru la toti, dar daca nu sunt angajati la societate romaneasca nu au stagiu de cotizare si nu pot cere formularul pentru ei.
Intrebarea mea este, cum sa fac ca muncitorul sa nu-si piarda serviciul dincolo sa aiba ceva venit, dar sa fie angajat si aici ca sa putem cere actele formularul A1 pentru munca legala?

Adaugata in
  • Angajare
  • Formular a1

Erika Jozsa
 User  Erika Jozsa a intrebat la 10 Apr. 2012

 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristina Efrim
 User Cristina Efrim a raspuns userului Ioana Popa la 11 Feb. 2013
Deci sa inteleg ca in cazul in care specificam in CIM clauzele la care faceti referire nu mai e nevoie de formula A1.
Va intreb deoarece o firma nou infintata are posibilitatea sa incheie contract de efectuare lucrari de constructii in Franta, pe care sa le execute cu personal angajat cf legislatiei din Romania.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Nicolae Maris
 User Nicolae Maris a raspuns userului Ioana Popa la 02 Sep. 2012
Buna ziua.
Va rog sa ma elucidati intr-o problema, am citit mai sus cele spuse si am inteles ca se poate ocoli acest FORMULAR A1. Sa inteleg ca daca respect aceste art din codul muncii romanesc nu mai am nevoie de acest formar A1 ca sa lucrez in Franta in baza unui contract de prestari servicii incheiat cu o firma franceza?
Multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului Erika Jozsa la 10 Apr. 2012
Cu multa placere!


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Erika Jozsa
 User Erika Jozsa a raspuns userului Ioana Popa la 10 Apr. 2012
Multumesc mult!


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 10 Apr. 2012
Formularul A1 se elibereaza pentru salariatii detasati in straintate si incadrati la o societate din Romania. Insa trebuie sa faceti dovada ca aveti activitate sustinuta in Romania si ca veti desfasura in continuare activitate in tara, dupa detasarea salariatilor in Italia. Prin el se face dovada ca salariatii detasati sunt asigurati in Romania. Scopul formularului este de a dovedi asigurarea salariatului la sistemul de asigurari sociale, pentru a se evita plata contributiilor in ambele tari.

Pentru ca muncitorul sa aiba venit si sa lucreze in Italia ca detasat din Romania il puteti incadra cu contract individual de munca. Exista si varianta in care salariatul sa isi desfasoare activitate in strainatate, fara a fi detasat, caz in care se mentioneaza obligatoriu anumite elemente in contractul individual de munca, asa cum prevede codul muncii republicat.

Art. 18
1 In cazul in care persoana selectata in vederea angajarii ori salariatul, dupa caz, urmeaza sa isi desfasoare activitatea in strainatate, angajatorul are obligatia de a-i comunica in timp util, inainte de plecare, informatiile prevazute la art. 17 alin. 3 , precum si informatii referitoare la:
a durata perioadei de munca ce urmeaza sa fie prestata in strainatate;
b moneda in care vor fi platite drepturile salariale, precum si modalitatile de plata;
c prestatiile in bani si/sau in natura aferente desfasurarii activitatii in strainatate;
d conditiile de clima;
e reglementarile principale din legislatia muncii din acea tara;
f obiceiurile locului a caror nerespectare i-ar pune in pericol viata, libertatea sau siguranta personala;
g conditiile de repatriere a lucratorului, dupa caz.
2 Informatiile prevazute la alin. 1 lit. a, b si c trebuie sa se regaseasca si in continutul contractului individual de munca.
3 Dispozitiile alin. 1 se completeaza prin legi speciale care reglementeaza conditiile specifice de munca in strainatate.



Alte intrebari despre Angajare

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua,Am un angajat care anul trecut nu si-a efectuat tot concediul de odihna, are posibilitatea sa isi ia anul...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Aug. 2014 6 raspunsuri
buna ziua, daca trebuie sa inchei un contract de munca pe perioada nedeterminata a unui salariat, care se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Aug. 2014 6 raspunsuri
Buna ziua,In cazul in care avem o salariata care solicita suspendarea contractului de munca pentru cresterea copilului...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Aug. 2014 3 raspunsuri
daca in cim data la care se vor plati salariile este 15 a lunii urmatoare, insa incetarea contractului are loc in luna...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Aug. 2014 5 raspunsuri
Buna ziua,Doresc sa va intreb daca concediul de sarcina si lauzie diminueaza concediul de odihna.Am intrat in concediupe...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua!As dori sa stiu daca concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului (art. 61, lit. c), in cazul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 1 raspuns
Video club