Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Preaviz in cazul demisie la contract determinat 30 zile


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Am un contract pe durata determinata de 30 zile, si am gasit o alta oferta de munca la o alta firma. Daca fac cerere de demisie mai trebuie sa mai stau in preaviz, avand in vedere ca am facut contract doar pe o luna?

Va multumesc.

Flori Flori
 User  Flori Flori
a intrebat la 11 Iul. 2013
Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 12 Iul. 2013
Orice contract individual de munca va cuprinde si o clauza referitoare la obligatia efectuarii preavizului in cazul demisiei sau obligatia de acordare a preavizului in cazul unei concedieri pe motive neimputabile salariatului. Prin lege, preavizul are caracter obligatoriu de o parte sau alta, in functie de context. In cazul demisiei insa, angajatorul poate renunta partial sau total la preaviz daca doreste, dar daca nu atunci aveti obligatia efectuarii lui, asa cum a fost negociat in contractul pe care l-ati semnat. Puteti demisiona fara preaviz in situata in care angajatorul nu isi respecta obligatiile contractuale.

Art. 81 - Codul muncii republicat
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
(2) Angajatorul este obligat sa inregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

Fiind un contract pe 30 de zile, aveti si varinata expirarii lui, ceea ce inseamna ca dupa o luna de zile el inceteaza de drept si daca nu doriti sa continuati colaborarea cu acest angajator, nu semnati prelungire sau un nou contract de munca.

Daca aveti perioada de proba in contract si inca nu ati finalizat-o sau va aflati in ultima zi a perioadei de proba, deci la finalul ei, o a treia variana la care puteti apela este cea a incetarii exclusiv prin notificare scrisa in temeiul art. 31 (3) din Codul muncii republicat. Notificarea nu se motiveaza si nu necesita preaviz.

Art. 31
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

O ultima varianta ar fi incetare prin acordul partilor, in temeiul art. 55 b) din Codul muncii, la o data agreata intre parti. O astfel de cerere insa poate fi respinsa de angajator, iar daca nu se aplica situatia perioadei de proba sau a renuntarii la preaviz, va ramane varianta demisiei cu preaviz sau a expirarii de drept. Cea mai simpla este sa asteptati scurgerea termenului contractual.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [2]
Gabriela Arghir
 User Gabriela Arghir
a raspuns la intrebare la 12 Iul. 2013
Daca ati incheiat CIM pe o luna trebuie sa il respectati. Daca nu vreti(puteti) sarespectati aceasta luna de munca, trebuie sa faceti cerere de plecare la demisie.Art.81 din codul Muncii va explica ca demisia este un act unilateral de vointa al salariatului, care printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea CIM-ului.Daca angajatorul va aproba se poate sa plecati si fara efectuare preaziv.Pe el il afecteaza sau nu neefectuarea preavizului.Daca el nu are nimic impotriva sa plecati este perfect legal.Legea nu va obliga nici pe dv. nici pe angajator sa efectuati preaviz.

Alte intrebari despre Angajare

Expertii nostri
violeta Georgescu
alexei delimart Gratiela Petrescu adriana iancu G Stancu Marius Ion Ioana Popa
TOP RASPUNSURI 2016
Buna ziua,am o nelamurire si anume, daca copilul se naste la 01.10.2016, cu ce data va fi suspendat CIM si pana la ce...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2016 2 raspunsuri
Buna ziua, Sunt nascut in data de 11.02.1960. - Am lucrat din 15.09.1981 pana la 28.05.1986 la SN Mangalia (grupa 1...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2016 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat a prezentat la societate decizia de pensionare la limita de varsta. El vrea sa ramana angajat.Ce...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Sep. 2016 3 raspunsuri
Unul dintre angajatii nostrii a plecat la cursuri pentru o saptamana. Cursul este aprobat de conducatorul unitatii. Cum...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2016 1 raspuns
Buna ziua, sunt la pensie ptr. limita de varsta din 2014. In 23.09.2016 s-a pronuntat in instanta hotararea prin care...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Sep. 2016 2 raspunsuri
As vrea sa stiu, mama fiind casnica..are drept de pensie in urma decesului tatalui meu? El a decedat acum 8 ani, la...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Sep. 2016 3 raspunsuri

X