Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Trebuie cerere demisie in perioada de proba


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Am facut un contract pe durata nedeterminata, cu perioada de proba de 90 zile si am lucrat primele 2 zile. Nu doresc sa mai continui acest contract deoarece nu sunt de acord cu procedurile firmei. Mai trebuie sa fac cerere de demisie in perioada de proba?
Va multumesc



Flori Flori
 User  Flori Flori
a intrebat la 17 Iul. 2013
Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului gabriela Arghir la 17 Iul. 2013
Nu o face angajatorul notificarea in cazul in care initiativa apartine angajatului. Cel din urma este cel care notifica in scris angajatorul referitor la intentia sa de incetare a raportului de munca. Nu este DECIZIE; ci NOTIFICARE.

Daca este emisa de angajator, notificarea arata asa:

Angajator .............................................................................................
Adresa ..................................................................................................
Înregistrată la Registrul Comerţului din ...... sub nr. J.../...../.....
C.U.I. ....................................................................................................
Telefon: ......................................./Fax: ..............................................


Nr........./.............



NOTIFICARE DE ÎNCETARE A CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCĂ ÎN PERIOADA DE PROBĂ


S.C. ......................... S.R.L., persoană juridică română cu sediul în Bucureşti, str. ......... nr. ........., bl. ........., ..sector ...., nr. de ordine în Reg. Com. J40/............., CUI................, atribut fiscal R, reprezentată prin dl/dna ................... în calitate de director general,

NOTIFICĂ:

încetarea raportului de muncă începând cu data de ................., potrivit art. 31 alin. (3) din Codul muncii republicat, a salariatului ..................., angajat cu perioadă de probă de ...... zile, având funcţia de .................., legitimat cu CI seria .... nr. ........ eliberată de ....... la data de ........., CNP ............................., încadrat cu contract individual de muncă nr. ......... înregistrat în Registrul general de evidenţă a salariaţilor la data de ................

Prezenta Notificare de încetare a raporturilor de muncă poate fi contestată în termen de 45 de zile calendaristice de la data comunicării acesteia, la Tribunalul ..................................


Data emiterii: REPREZENTANŢI LEGALI ANGAJATOR,
............................ ...................................................................
L.S.



Am luat la cunoştinţă notificarea de încetare a raportului de muncă:

Data comunicării: ...........................


Semnătura salariatului.....................



Daca notificarea are la baza initiativa angajatului atunci ea arata cam asa:


NOTIFICARE
Subsemnatul .................................... , salariat la ............................................., in functia de ................................., in conformitate cu prevederile art.31 alin.3 din Codul Muncii, va notific incetarea contractului individual de munca nr........................../.............................. incheiat cu dvs. incepand cu data de ............................

Data ................................. Semnatura .............................................



Pentru ca oricare dintre parti poate solicita incetarea contractului in perioada de proba sau la finalul ei, asa cum prevede art. 31 (3) din Codul muncii.

Art. 31
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Gabriela Arghir
 User Gabriela Arghir
a raspuns la intrebare la 17 Iul. 2013
Nu trebuie facuta cerere.Anagajatorul face o notificare pe care trebuie sa o semnati.



DECIZIE DE INCETARE A CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA ?
NOTIFICARE IN PERIOADA DE PROBA


S.C. , cu sediul in nr. de ordine in Reg. Com. J 10 / , CUI ........................., reprezentata prin dl/dna ......................... in calitate de director general,


DECIDE

?ncetarea raportului de munc? ?ncep?nd cu data de .............., potrivit art. 31 alin. (3) din Codul muncii, a salariatului ................., angajat cu perioad? de prob? de ............zile, av?nd funcţia de ........................... legitimat cu CI seria ......nr. ..............eliberat? de SPCLEP ................, la data de .................., CNP ....................., ?ncadrat cu contract individual de munc? ?nregistrat ?n registrul general de evidenţa salariaţilor sub nr..................

Prezenta decizie de ?ncetare a raporturilor de munc? poate fi contestat? ?n termen de 45 de zile calendaristice de la data comunic?rii acesteia, la Tribunalul


Data emiterii:05.11.2012 Director General,

Alte intrebari despre Angajare

Expertii nostri
Ioana Popa
Viviana Serni Radu Anton Marius Ion George Andreescu G Stancu violeta Georgescu
TOP RASPUNSURI 2017
Sunt nascuta la data de 19 aprilie 1961. In luna aprilie 2017 am implinit 34 de ani vechime in munca. Cand pot depune...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Mai. 2017 2 raspunsuri
Am fost angajata la o firma de telecomunicatii pe o perioada determinata de 6 luni. Dupa 6 luni mi-a spus ca o sa facem...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2017 1 raspuns
Buna ziua. Lucrez in invatamant si am intrat 30 zile in concediu fara plata pe motive personale. Intrebarea mea este...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Mai. 2017 3 raspunsuri
Buna seara, ma numesc Livia Radut si as dorii sa stiu daca ma pot pensiona fiind nascuta in 14 Noiembrie 1962. Am lucrat...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2017 5 raspunsuri
Buna seara, spuneti-mi va rog daca pot avea liber platit de la angajator pentru studii.Mentionez ca sunt angajat cu...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Mai. 2017 2 raspunsuri
Am o colega de serviciu nascuta la data de 17 iulie 1961. In luna mai 2017 am implinit 36 de ani vechime in munca. Cand...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Mai. 2017 3 raspunsuri

X