ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Verificare angajat"

Buna ziua,
Am primit o oferta pentru un loc de munca si am depus actele pentru angajare. As dori sa intreb, daca firmele fac si verificari ale contractelor anterioare pe care le-am avut. Anul acesta am fost la 2 companii cate o zi.
in perioada de proba si apoi am renuntat deoarece nu s-au mentionat la interviu anumite conditii cu care nu eram de acord. Se poate verifica la angajare cate contracte am incheiat anul acesta?

Va multumesc.

Adaugata in
  • Angajare
  • Verificare angajare

Flori Flori
 User  Flori Flori a intrebat la 04 Sep. 2013

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 04 Sep. 2013
Da, se poate. Vi se poate solicita o adeverinta de vechime si chiar referinte de la locurile de munca anterioare, cat timp ele apar in CV si ati declarat existenta lor. Ele apar si in evidenta ITM si ANAF. Totodata, daca intrati in concediu medical vi se vor cere adeverinte de la fostii angajatori din care sa reiasa stagiul minim de cotizare si concediile medicale primite, astfel incat sa vi se calculeze indemnizatia. Aici din pacate nu e indicat sa declarati ca nu ati lucrat pentru ca veti izbi de falsul in declaratii, incadrata ca fapta penala.



Alte intrebari despre Angajare

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Salariul minim pe economie este calculat la 168 de ore sau este loc de interpretare? Care este salariul minim pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2014 4 raspunsuri
Buna ziua,Avem un angajat care si-a depus demisia cu art.55, lit.b, ultima zi este 29.10.Angajatul si-a efectuat toate...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Voi naste in luna decembrie 2014.Din 24.10.2014 tatal copilului nu mai este angajat, dar are contract de...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Am un salariat ce are 2 contracte de munca. Un contractin invatamantul superioar unde are si baza(primeste...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat in perioada de proba poate fi concediat printr-o simpla notificare dar va rog sa ma lamuriti si pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua!Vreau sa stiu daca o societate cu obiect de activitate TRANSPORTURI, poate acorda unui sofer diurna externa de...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Video club