Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Contractul de Munca poate sa inceteze si in Perioada de Proba?


de Clublegislatiamuncii.ro la 10 Aug. 2011


Daca un angajat se afla in perioada de proba i se poate incheia contractul de munca? In ce fel se procedeaza in acest caz?


Potrivit art. 31 alin. (3) din Codul muncii, republicat in Monitorul Oficial nr. 345 din 18 mai 2011, pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.

Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

Dupa cum insasi articolul din Codul muncii precizeaza, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa. Prin urmare nu este necesara intocmirea unei decizii de catre angajator ci este suficienta notificarea, oricareia dintre partile semnare ale contractului individual de munca.

Legea 53/2003 privind Codul muncii a fost republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 345 la data de 18.05.2011. Conform art. 78 din Constitutia Romaniei, „legea se publica in Monitorul Oficial al Romaniei si intra in vigoare la 3 zile de la data publicarii sau la o data ulterioara prevazuta in textul ei.”

In textul Legii 53/2003 republicata nu s-a prevazut o data ulterioara pentru intrarea in vigoare. La finalul legii este prevazuta o „NOTA” referitoare la reproducerea prevederilor art. II, III si IV din Legea nr. 40/2011 pentru modificarea si completarea Legii 53/2003 Codul muncii, dupa cum urmeaza:

„NOTA: Reproducem mai jos prevederile art. II, III si IV din Legea nr. 40/2011 pentru modificarea si completarea Legii nr. 53/2003 Codul muncii , care nu sunt incorporate in forma republicata a Legii nr. 53/2003 - Codul muncii si care se aplica, in continuare, ca dispozitii proprii ale actului modificator:

"Art. II. - (1) Contractele colective de munca si actele aditionale incheiate in intervalul de la data intrarii in vigoare a prezentei legi si pana la 31 decembrie 2011 nu pot prevedea o durata de valabilitate care sa depaseasca 31 decembrie 2011. Dupa aceasta data, contractele colective de munca si actele aditionale se vor incheia pe durate stabilite prin legea speciala.

(2) Contractele colective de munca in aplicare la data intrarii in vigoare a prezentei legi isi produc efectele pana la data expirarii termenului pentru care au fost incheiate.

Art. III. - La data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga:

- art. 23 alin. (1) din Legea nr. 130/1996 privind contractul colectiv de munca, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 184 din 19 mai 1998, cu modificarile si completarile ulterioare;

- art. 72 din Legea nr. 168/1999 privind solutionarea conflictelor de munca, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 582 din 29 noiembrie 1999, cu modificarile si completarile ulterioare.

Art. IV. - Prezenta lege intra in vigoare la 30 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I."

Asadar, art. IV potrivit caruia, „prezenta lege intra in vigoare la 30 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I" se refera la intrarea in vigoare a Legii nr. 40/2011 si nu la intrarea in vigoare a Legii nr. 53/2003 privind Codul muncii, republicata.

Intrucat in Legea nr. 53/2003 , republicata, nu s-a prevazut un termen pentru intrarea in vigoare, ea a intrat in vigoare in termen de 3 zile de la publicare in Monitorul Oficial al Romaniei, respectiv la data de 21. 05.2011.

In consecinta, incepand cu data de 21.05.2011, temeiul de drept al incetarii contractului individual de munca in perioada de proba il constituie art. 31 alin. (3) din Codul muncii, republicat.

Articole conexe:

Ultima ora:

SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

0 comentarii

Comentarii


Expertii nostri
violeta Georgescu
Radu Anton Viviana Serni George Andreescu G Stancu alexei delimart Gratiela Petrescu
TOP RASPUNSURI 2019
Un salariat... barbat, nascut la data de 03.03.1969, angajat din data de 26.02.1988 cu 5 ani si 10 luni lucrati in grupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Feb. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua! In perioada 15.09.2002-15.07.2003 am lucrat in nvățămnt cu 0,5 norma. Ulterior am lucrat numai cu norma...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Feb. 2019 3 raspunsuri
Buna ziua,Va rog sa-mi calculati data la care ma pot pensiona tinand cont de aceste date:Barbat, nascut in 11.02.1960,...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Feb. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua,In vederea obtinerii Pensiei Anticipate Partiale, la calculul stagiului contributiv se ia in calcul perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Feb. 2019 1 raspuns
Bună, soțul ma trecut la el ca și coasigurat. După ct timp sunt coasigurata. Pot merge la analize de exemplu sunt...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Feb. 2019 1 raspuns
Am lucrat din 23.10.1986 in conditii de lucru corespunzator grupei a II a de munca, respectiv in conditii deosebite,...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Feb. 2019 6 raspunsuri