Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

De la 1 august trebuie sa completez in REVISAL toate salariile din 2011?


de Clublegislatiamuncii.ro la 08 Aug. 2011


De la 1 august a intrat in vigoare noua lege privind REVISAL-ul si multi dintre cei care opereaza cu acesta ne intreaba daca, pentru salariatii angajati inainte de 01.08.2011, se va trece doar salariul existent la 01.08.2011 sau toate salariile incepand din ianuarie 2011?


Conform art. 11 alin. (1) din HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor (Revisal), Inspectia Muncii adopta solutia tehnica privind registrul in forma electronica si aplicatia informatica pentru completarea si transmiterea registrului de catre angajatori. Inspectoratul teritorial de munca distribuie aplicatia informatica angajatorilor care au obligatia de a infiinta si transmite registrul.

In ceea ce priveste transmiterea registrului in format electronic, art. 5 alin. (3) din HG 500/2011 prevede ca procedura privind transmiterea registrului in format electronic se stabileste prin ordin al ministrului muncii, familiei si protectiei sociale, dupa adoptarea solutiei tehnice a registrului in format electronic si in functie de aceasta.

Intrucat la data formularii prezentului raspuns, aceasta procedura nu a fost publicata in Monitorul Oficial, nu exista informatii oficiale legate de procedura privind transmiterea registrului electronic (Revisal) cum sunt cele referitoare la necesitatea unei noi inregistrari.

Art. 4 alin. (1) lit. b) din HG 500/2011 stabileste ca elementul prevazut la art. 3 alin. (2) lit. g) respectiv salariul, sporurile si cuantumul acestora, se completeaza si pentru contractele individuale de munca deja inregistrate, in termen de 90 de zile de la data intrarii in vigoare a acestei hotarari, dar nu prevede ca aceasta completare se face retroactiv incepand cu data de 01 ianuarie 2011.

Intrucat nu exista o prevedere expresa, consideram ca, la acest moment, nu exista temei pentru completarea retroactiva a salariului, a sporurilor si a cuantumului acestora.

Insa, exista posibilitatea ca prin acte normative date in aplicarea HG 500/2011 sa se reglementeze si modalitatea de aplicare a art. 4 alin. (1) lit. b) inclusiv cu privire la data de la care se completeaza salariul si sporurile in registru de evidenta a salariatilor (Revisal).

Articole conexe:

Ultima ora:

SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

1 comentarii

Comentarii



GIURGIU MARINELA 2011-08-08 23:45:12

Inainte de intrarea in vigoare a prevederilor noului CIM, va rog sa-mi spuneti daca era posibila angajarea unei persoane la acelasi angajator cu doua contracte de munca, unul cu norma intreaga si unul cu timp partial de lucru. Daca raspunsul este afirmativ, care era temeiul legal ?

Va multumesc

TOP RASPUNSURI 2019
Am lucrat in perioada 1982-1994 la ICL Alimentara sector 1 Bucuresti nu mai retin daca am fost in posesia unei carti de...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Feb. 2019 1 raspuns
care va fi penalizarea ptr pensie anticipata partial?1. an nastere 1962;2.lunaMAI;ziua 7;3.sexF;4.studii superioare =4...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Feb. 2019 5 raspunsuri
Bună, soțul ma trecut la el ca și coasigurat. După ct timp sunt coasigurata. Pot merge la analize de exemplu sunt...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Feb. 2019 1 raspuns
Buna ziua ! Sunt nascuta la data de 12.11.1962, in perioada 1981 - 1986 am absolvit facultatea la zi. Din 08.10.1986...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Feb. 2019 1 raspuns
In cazul unui angajat cu contract de munca neintrerupt din anul 2010, fost cadru militar care beneficiaza de pensie...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Feb. 2019 3 raspunsuri
Sunt nascuta in 12.06.1960,sexul feminin,sunt absolventa al UBB-curs de zi 5 ani cu diploma de licenta, salariata din...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Feb. 2019 1 raspuns