ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Poate un angajat sa aiba 2 Contracte de Munca, de 8 ore, la 2 firme diferite?


de Clublegislatiamuncii.ro la 14 Iul. 2011


Intrebare: Este posibil ca o persoana sa aiba 2 contracte de munca, pentru 8 ore la 2 firme diferite? Practic, este vorba despre 2 CIM-uri diferite cu durata de 8 ore, nu CIM-uri partiale.


Raspuns: Cumulul de functii reprezinta existenta concomitenta a mai multor contracte individuale de munca, la acelasi angajator sau la angajatori diferiti.

Prevederile din Codul muncii referitoare la durata timpului de munca au in vedere timpul de lucru in temeiul unui singur contract individual de munca.

Astfel, potrivit art. 112 alin. (1) din Codul muncii, republicat, pentru salariatii angajati cu norma intreaga durata normala a timpului de munca este de 8 ore pe zi si de 40 de ore pe saptamana.

Totodata, conform art. 114 alin. (1) din cod, durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.

Legislatia muncii nu impune conditia ca totalul orelor prestate in temeiul mai multor contracte individuale de munca sa nu depaseasca durata maxima a timpului de munca.

Atata timp cat legea nu prevede o durata maxima a muncii prestate in caz de cumul, durata care sa fie depasita prin cele doua norme intregi de munca, este legala angajarea unei persoane in baza a doua contracte individuale de munca cu norma intreaga la doua firme.

O opinie contrara ar incalca dreptul constitutional la munca si cel privind libertatea muncii.
 

Articole conexe:

Ultima ora:

Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul ""!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

8 comentarii

Comentarii



Vasile 2015-03-04 02:49:33

Adica cu alte cuvinte legal am voie sa am doua contracte de munca ?

musat fanica 2013-12-04 16:19:53

lucrez cu 2 norme la angajatori diferiti, am concediu medical, cum trebuie sa procedez. Multumesc!

avocat. BARBULESCU ION-SEBASTIAN 2011-07-20 13:23:53

Da, poate fi vorba de doua contracte diferite, la doi angajatori diferiti; insa cel putin una sa fie declarata de BAZA!!!
Felicitari redactiei!!!

maria d. 2011-07-20 08:08:43

De ce vorbiti de cartea de munca, unde sta? de la 01.01.2011, cartea de munca sta la angajat, nu se mai opereaza in ea. Totul este ca la fiecare contract de munca, angajatul trebuie sa dea o declaratie care contract este principal, pentru a putea sa i se acorde deducerea personala.

cristina 2011-07-19 20:36:08

Daca se poate lucra cu norma intreaga de 8 ore la angajatori diferiti, vin si va intreb : cum se imparte cartea de munca la 2 servicii personal ? care se stie : fac adnotari periodice in acest document in fucntie de evolutia salariului si a promovarii ierarhice. In cazul a 2 angajatori diferiti - cum si unde o sa stea cartea de munca ????????? Plimbata periodic ? Duplicata ????? Multumesc anticipat pentru un raspuns pertinent si documentat.

eugenb 2011-07-19 18:32:27

Lui "cristina" :
Nu vad de ce ar trebui ca sa se mentioneze pe contractul de munca ca mai lucreaza la alta firma de Stat sau ?Privata. Daca angajatul isi indeplineste sarcinile cf sarcinilor si atributiilor precizate in CIM, poate sa faca ce vrea cu timpul lui de odihna. Oricum, nu poate rezista prea mult pt ca uzura psihica este prea mare si nu rezista cineva un timp indelungat. De regula, aceste joburi sunt pe perioade determinate si inseamna ca max. 1 an are cineva astfel de munca. Angajatul este obligat cand are un asemenea program dublu sa declare el ca lucreaza la alta Firma tot asa cum si Firma respectiva trebuie sa declare munca prestata de acel angajat. Deci, dupa mine, firma care a oferit CIM-ul pe durata NEDETERMINATA nu are obligatia sa declare ca angajatul ei presteaza si o durata DETARMINATA sau tot o durata NEDETERMINATA pt ca oricum cealalta firma declara incasarea si platirea taxelor catre Stat din partea angajatului respectiv. Este problema angajatului ca sa-si rezolve anual - in acest caz problemele cu Fiscul !

cupsa pavel 2011-07-19 12:28:07

Buna,se poate angaja temporal o persoana aflata in concediu de odihna.persoana find profesor,va multumesc

Cristina 2011-07-19 10:26:44

Buna ziua,

Cumul de functii se refera la ACELASI angajator, nu la angajatori diferiti.
Si oricum ar trebui mentionat pe contractul de munca intre ce ore lucreaza intr-o parte si cealalta.

TOP RASPUNSURI 2015
Daca nu stau 20 de zile in preaviz sau stau mai putin ce se intampla? Ce imi poate face angajatorul?Adica ma poate...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Aug. 2015 1 raspuns
Sant nascut in anul 1957 27 martie ,sant angajat din anul 1974 .Am 8ani si 9 luni de grupa doua .Am satisfacut stagiul...[citeste mai mult]
Publicat la data 01 Sep. 2015 1 raspuns
Buna ziua,sunt nascuta in aprile 1960, am stagiul de cotizare de 32 de ani si 6 luni, interval in care am lucrat in gr....[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Aug. 2015 4 raspunsuri
Buna ziua,am un angajat cu cim pe perioada determinatacaruia ii expira azi 31.08.2015 .Tot azi imi aduce concediu...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Aug. 2015 1 raspuns
Buna ziua, Va rog sa-mi comunicati daca familia mea se poate incadra sa primeasca un ajutor social sau un ajutor pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Aug. 2015 1 raspuns
Mai am o nelamurire. In cazul in care angajatorul ma obliga sa lucrez 6 zile pe saptamana cate 8 ore pe zi si eu am...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Aug. 2015 1 raspuns

X