Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Putem face un Contract de Munca doar cu 15 minute pe zi?


de Clublegislatiamuncii.ro la 12 Sep. 2011


Intrebare: Este adevarat ca se poate stabili in CM cu timp partial ca timp de lucru 15 minute pe zi? Vreau sa ma angajez ca inspector resurse umane, deci nu poate dura nici 15 minute sa operez in Revisal.


Raspuns: Normele juridice care fac referire la timpul de lucru au ca unitate de masura ora. Astfel, conform art. 17 alin. (3) lit. l) din Codul muncii , republicat, in contractul individual de munca trebuie sa se regaseasca durata normala a muncii, exprimata in ore/zi ??i ore/saptamana.

De asemenea, art. 103 din Codul muncii , republicat, defineste salariatul cu fractiune de norma drept salariatul al carui numar de ore normale de lucru, calculate saptamanal sau ca medie lunara, este inferior numarului de ore normale de lucru al unui salariat cu norma intreaga comparabil.

Astfel, conform acestei prevederi legale, durata muncii salariatului cu fractiune de norma se stabileste in raport cu durata muncii saptamanale sau lunare a unui salariat cu norma intreaga comparabil, astfel incat salariatul cu fractiune de norma sa nu atinga limita de 40 de ore pe saptamana sau 170 de ore pe luna.

Prin urmare, Codul muncii nu are in vedere raportarea la o durata zilnica de lucru, ci vizeaza calculul saptamanal sau ca medie lunara a numarului de ore in care se presteaza munca, asa incat, teoretic, in baza art. 103 consideram ca exista posibilitatea stabilirii unor fractiuni de norme diferentiate pe zile.

Insa, timpul de lucru zilnic, saptamanal sau lunar nu poate fi stabilit in minute.

Articole conexe:

Ultima ora:

SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

2 comentarii

Comentarii



Georgescu Viorel 2018-07-06 08:07:49

Pute??i face CM cu 4 ore/ luna

LUP PETRISOR 2017-10-27 01:44:03

CATE CONTRACTE DE MUNCA ACTIVE AM DREPTUL SA AM

TOP RASPUNSURI 2019
Am lucrat in perioada 1982-1994 la ICL Alimentara sector 1 Bucuresti nu mai retin daca am fost in posesia unei carti de...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Feb. 2019 1 raspuns
care va fi penalizarea ptr pensie anticipata partial?1. an nastere 1962;2.lunaMAI;ziua 7;3.sexF;4.studii superioare =4...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Feb. 2019 5 raspunsuri
Bună, soțul ma trecut la el ca și coasigurat. După ct timp sunt coasigurata. Pot merge la analize de exemplu sunt...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Feb. 2019 1 raspuns
Buna ziua ! Sunt nascuta la data de 12.11.1962, in perioada 1981 - 1986 am absolvit facultatea la zi. Din 08.10.1986...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Feb. 2019 1 raspuns
In cazul unui angajat cu contract de munca neintrerupt din anul 2010, fost cadru militar care beneficiaza de pensie...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Feb. 2019 3 raspunsuri
Sunt nascuta in 12.06.1960,sexul feminin,sunt absolventa al UBB-curs de zi 5 ani cu diploma de licenta, salariata din...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Feb. 2019 1 raspuns