Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Indemnizatia de hrana se impoziteaza?


de Clublegislatiamuncii.ro la 11 Nov. 2011


In categoria cheltuielilor sociale deductibile limitat, in limita unei cote de 2% aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului se incadreaza atat cheltuielile mentionate expres la art. 21 alin. 3 lit. c din Codul fiscal , cat si alte cheltuieli de natura sociala stabilite in cadrul contractelor colective de munca la nivel national, de ramura, grup de unitati si unitati, dupa cum se expliciteaza la pct. 331 din Normele metodologice date in aplicarea Titlului II din Codul fiscal.


Prin urmare, in masura in care indemnizatia de hrana acordata salariatilor este prevazuta ca o cheltuiala de natura sociala in contractul colectiv de munca aplicabil unitatii respective, ea este deductibila limitat la calculul profitului impozabil conform art. 21 alin. 3 lit. c din Codul fiscal.

Totusi, avand in vedere ca masa cordata angajatilor este impozitata la salariat (conform celor expuse mai jos), este deductibila la calculul profitului impozabil, prin aplicarea, per a contrario, a prevederilor art. 21 alin. 3 lit. l din Codul fiscal, conform carora sunt considerate nedeductibile cheltuielile salariale si/sau asimilate acestora, daca nu sunt impozitate la angajat. Indemnizatia de hrana suportata integral de societate (deci nu ca o cheltuiala sociala) este deductibila prin aplicarea prevederilor art. 21 alin. 3 lit. l din Codul fiscal.

Din punct de vedere al impozitului pe veniturile din salarii, hrana acordata personalului (indiferent ca este suportata integral de societate sau din “fondul social”) este considerata avantaj si asimilata salariilor in vederea impunerii, in conformitate cu prevederile art. 55 alin. 2 lit. k si alin. 3 lit. b din Codul fiscal intrucat situatia prezentata nu se incadreaza in drepturile de hrana neimpozabile prevazute la art. 55 alin. 4 lit. b din Codul fiscal si pct. 82 din Normele metodologice date in aplicarea Titlului III din Codul fiscal.

In consecinta, contravaloarea indemnizatiilor de hrana oferite angajatilor se include in veniturile din salarii si se impoziteaza potrivit prevederilor art. 57 din Codul fiscal, dar este exclusa din baza de calcul a contributiilor sociale in temeiul art. 296^15 lit. p din Codul fiscal.

7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

6 comentarii

Comentarii



Teodorescu Raluca 2018-11-01 21:28:30

Buna ziua.Daca obtin prin concurs un post in timpul concediului de maternitate cum procedez?Sunt obligata sa imi dau demisia de la locul de munca actual?Mentionez ca in prezent lucrez cu norma intreaga cu contract de munca pe perioada nedeterminata plus contract cu CAS.As putea ulterior sa intru in concediu de crestere copil?

vilcu ion 2012-08-30 10:08:48

buna ziua,as dori informati despre alocatia de hrana a navigatorilor modificari aduse cesteia sau actualizarea ei pentru ca din 2005 regiile silvice autonome nu au mai modificat suma de 18,5 lei ,suma alocata celor 4400 calorii zilnice va multumim anticipat......!!!

ion 2012-08-18 23:18:00

buna ziua,as dori informati despre alocatia de hrana a navigatorilor modificari aduse cesteia sau actualizarea ei pentru ca din 2005 regiile silvice autonome nu au mai modificat suma de 18,5 lei ,suma alocata celor 4400 calorii zilnice va multumim anticipat......!!!

pavelticu 2012-07-20 13:28:51

Buna ziua, vas ruga sa-mi raspundeti la intrebarea mea care este in felul urmator.Am vechime de 24 si11 luni in cond.speciale conf.Lg.263/2010 art.55.anexa 3.virsta 53 ani si3 luni as vrea sa beneficiez de pensie la limita de virsta ,dar de la biroul personal mi s-a spus ca o sa-mi intocmeasca dosarul cind voi indeplini 25 ani vechime curati .Ce vreau sa stiu ?Firma este inincapacitate financiara ,restructurari si lichidari dintre lucratori,pe mine ma poate afecta toate aceste restructurari tinind cont de faptul ca sunt in pragul pensionarii.Dupa 1 09.2012,ar trebiui sa mi-se intocmeasca dosarul de pensionare. Va multumesc .O zi buna

MARES ADRIAN 2012-03-31 12:12:16

AM LUCRAT LA FIRMA C P I GUARD.SRL,MI-AM DEPUS DEMISIA CONF.ART 55/B IN DATA DE 06 03 2012,SI NICI PINA ACUM FIRMA NU MI-A FACUT NOTA DE LICHIDARE ..PE MOTIVUL CA EU LE-AM FACUT SESIZARE LA ITM.CUM POT PROCEDA IN ACEASTA SITUATIE . SINTEM IN DATA DE 31 03 2012 NU AM PRIMIT DREPTURILE BANESTI,SI FISA FISCALA

ciobarcianu 2011-11-16 12:09:39

atunci cum ramane cu art.71 din og74/2006 aprobata prin legea 290/2007 ? "Art. 71. - 1 Pe perioada in care se afla ambarcat, personalul care formeaza echipajul navei are dreptul la cazare si la hrana gratuita pe nava sau la alocatie de hrana zilnica, care se acorda in cuantumul si in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca si/sau prin contractul individual de ambarcare, pentru societatile comerciale, ori prin hotarare a Guvernului, pentru institutiile publice sau regiile autonome. Cheltuielile pentru hrana sau alocatia zilnica de hrana se suporta de angajator din cheltuielile de exploatare, sunt deductibile fiscal si nu se includ in veniturile salariale supuse impozitarii."

TOP RASPUNSURI 2018
Buna ziua, ma numesc Cristian Oprea, si as avea o intrebare. Am lucrat 14 Luni in Germania, in perioada 2010 - 2011. Se...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Dec. 2018 2 raspunsuri
Buna ziua, Sunt la pensie partial anticipata si as dori sa stiu daca pot sa muncesc cu program de maxim 4 ore, dar sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Dec. 2018 1 raspuns
De la 1 ianuarie 2019 se măresc salariile cadrelor didactice. Ași dori să mi spuneți pnă la ce dată se pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Dec. 2018 1 raspuns
Bună ziua. Pe fluturașul de salariusub salariul brut, mi apare scris cu ct anume sunt plătit pe ora normala și ore...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Dec. 2018 1 raspuns
Buna ziua,Va rog sa ma lamuriti intr-o privinta.Doresc sa inchei un al doilea contract de munca la stat pt 7 ore/ zi.in...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Dec. 2018 1 raspuns
Anul viitor in luna august 2019 la implinirea virstei de pensinare de 65 de ani voi avea circa 45 ani de vechime in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Dec. 2018 1 raspuns