STUDIU DE CAZ: Vechimea in munca, stagiul de cotizare si punctul de pensie

de Clublegislatiamuncii.ro la 06 Feb. 2012

Tags: codul muncii, stagiu de cotizare, contract individual de munca, contributii, angajator, institutul national de statistica



Intrebare: Un contabil are contract de munca cu 8 ore la o societate si inca 4 contracte partiale (de 2 ore) cu alte societati. Doreste sa se pensioneze anticipat dar nu are suficienta vechime in munca. Contractele cu timp partial (inca 8 ore pe zi ) se aduna ca si stagiu de cotizare pentru vechime la pensii? Sau numai ca suma suplimentara la stagiul de cotizare? La o zi lucrata i se considera doua zile lucrate?


Raspuns:  Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe functii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).

Codul muncii nu impune conditia ca totalul orelor prestate in temeiul mai multor contracte individuale de munca sa nu depaseasca durata maxima a timpului de munca.

In acest sens, prevederile Codului muncii referitoare la durata timpului de munca au in vedere timpul de lucru in temeiul unui singur contract individual de munca. In cazul cumulului de functii, interdictia referitoare la cele 40 si, respectiv, 48 de ore, nu isi mai gaseste aplicabilitate.

Totodata, legislatia muncii nu instituie obligatia existentei unei pauze intre munca prestata in temeiul a doua sau mai multe contracte individuale de munca.

Prin urmare, nu exista o limita a numarului contractelor de munca incheiate de o singura persoana fie ele cu norma intreaga sau cu timp partial.

Vechimea in munca si stagiul de cotizare in sistemul public de pensii sunt notiuni distincte.
Astfel, vechimea in munca recunoscuta pentru stabilirea pensiilor a fost inlocuita, incepand cu data de 1 aprilie 2001 cu notiunea de „stagiu de cotizare”. In consecinta, incepand cu aceasta data, drepturile de pensie se stabilesc in functie de stagiul de cotizare. Stagiul de cotizare poate fi egal cu vechimea in munca sau poate fi mai mare adaugandu-se si alte perioade in afara de cele in care persoana a avut calitatea de salariat cum ar fi perioada studiilor universitare.

Conform art. 3 alin. (1) lit. p) din Legea 263/2010 prin stagiu de cotizare se intelege perioada de timp pentru care s-au datorat contributii de asigurari sociale la sistemul public de pensii, precum si cea pentru care asiguratii cu declaratie individuala de asigurare sau contract de asigurare sociala au datorat si platit contributii de asigurari sociale la sistemul public de pensii.

Vechimea in munca este acea perioada in care salariatul a prestat munca in temeiul unui contract individual de munca. In acest sens, art. 16 alin. (4) din Codul muncii stabileste ca munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.

Cuantumul pensiei se determina prin inmultirea punctajului mediu anual realizat de asigurat cu valoarea unui punct de pensie. La determinarea cuantumului pensiei fractiunile de leu se intregesc la un leu in favoarea pensionarului.

Punctajul mediu anual realizat de asigurat se determina prin impartirea numarului de puncte rezultat din insumarea punctajelor anuale ale asiguratului la numarul de ani corespunzator stagiului complet de cotizare, prevazut in anexa nr. 5 sau, dupa caz, anexa nr. 6 la Legea 263/2010.

In cazul persoanelor care realizeaza stagii de cotizare in mai multe situatii, pentru care legea prevede stagii complete de cotizare diferite, punctajul mediu anual se determina prin insumarea punctajelor medii anuale calculate corespunzator stagiilor complete de cotizare prevazute de prezenta lege, pentru fiecare dintre situatiile respective.

Punctajul anual al asiguratului se determina prin impartirea la 12 a sumei punctajelor lunare realizate in anul calendaristic respectiv.

Punctajul lunar se calculeaza prin raportarea castigului salarial brut/solda bruta sau, dupa caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale, la castigul salarial mediu brut din luna respectiva, comunicat de Institutul National de Statistica.

Prin urmare, pentru veniturile obtinute pentru fiecare dintre contractele individuale de munca cu norma intreaga sau cu timp partial se calculeaza puntajul lunar din venitul lunar asigurat care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale, la castigul salarial mediu brut din luna respectiva, comunicat de Institutul National de Statistica rezultand un punctaj lunar.

Pentru punctajul anual se insumeaza punctajele lunare si se imparte la 12.
Prin urmare vechimea in munca este aceeasi si pentru un contract cu timp partial de 2, 4, 6 ore si pentru doua contracte cu timp partial cum este aceeasi si pentru doua contracte de munca cu norma intreaga. Astfel, salariatul care are incheiate doua contracte de munca cu norma intreaga, 8 ore pe zi pentru fiecare contract, intr-un an de munca nu cumuleaza doi ani ci tot un an, dar va avea un punctaj anual dublu decat salariatul care presteaza aceeasi activitate remunerata identic pentru o durata de 8 ore/zi.

Articole conexe:

Ultima ora:





Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Abonare newsletter Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Comentarii
19 comentarii





silvia petreus 2014-09-05 20:37:48

Va rog sa-mi spuneti, daca un angajat in sistemul public, poate avea un contract individual de munca pe perioada determinata cu norma intreaga-primul fiind la functia de bazasi un alt contract de munca cu timp partial (1/2 norma)-cumul de functii pe durata nedeterminata, la acelasi angajator? Contractul cu timp partialpe durata nedeterminata a fost anterior incheiat celui pe durata determinata cu norma intreaga.Contractulla functia de baza , cu norma intreagaa fost incheiat doar pe durata determinata pana la absolvirea studiilor superioare de licenta de lunga durata necesare pentru a ocupa postul. Ulterior absolvirii studiilor contractul cu norma intreaga va fi modificat din determinata in nedeterminata. Contractul la cumul de functii, cel cu timp partial (1/2 norma) poate ramane in continuare pe durata nedeterminata?Va multumesc.

anonim 2012-12-26 17:24:35

daca un salariat cu 4 ore are aceleasi drepturi cu salariatul cu norma intreaga ====va intreb contributiile la stat cum le opriti ====din salariul negociat pentru 4 ore/zi ????sau mai sunt si alte variante

paula 2012-12-25 18:33:03

CRACIUN FERICIT ! Multumesc pentru raspuns,dar am unele precizari: vechimea se calculeaza numai daca a lucrat doar part time nu daca a mai avut si un alt servici cu norma intreaga.De concediile pentru crestere copil din timpul comunismului era vorba,care erau fara bani.La pensie anticipata partiala, da sa nu se mai penalizeze daca stagiul de cotizare este de 35 ani.In legatura cu grupa I ma intereseaza daca se acorda reducerea conform grupei I nu conform conditiilor de munca .Mentionez ca grupa I a fost inainte de 2001

Ioana 2012-10-17 13:07:09

@Paula: Vechimea se calculeaza si pentru part time in cazul pensiei. Nu este nicaieri precizat ca nu s-ar lua in considerare la stabilirea stagiului decotizare. Stagiul de cotizare la pensie nu este influentat de norma de lucru, doar punctul de pensie ar putea fi influentat, veniturile si contributia fiind mai mici fata de norma intreaga.

Se iau in considerare si concediile crestere copil pentru stabilirea stagiului de cotizare, insa nu reduc varsta de pensionare cum se intampla inainte.

Numai la pensie anticipata partial este penalizat punctul de pensie.

Ba da, au, chiar legea mentioneaza ca se iau in considerare grupele conform inregistrarii lor anterior anului 2001.

paula 2012-10-15 18:41:41

Buna ziua.
Mie mi se pare ca legea pensiilor are atitea nedreptati ca nu stiu ce sa mai zic.1)Daca se pune vechime pentru facultate de ce nu se pune si pentru orele lucrate part time ?2)Daca se pune vechime pentru facultate de ce nu se pune si pentru mamele care au nascut pe vremea comunismulai si au intrerupt serviciul pentru cresterea copilului?3)Pentru persoanele care au stagiul complet de cotizare si iasa la pensie anticipata de ce se penalizeaza punctul de pensie?4)persoanele care au lucrat inainte de 2001 in grupa I de ce nu au drepturi conform grupei care a fost atunci?5)Daca inainte de 2001 s-a lucrat si part time de ce nu se adauga veniturile la punctul de pensie?s.a.m d.

stancea vasile 2012-10-12 11:51:52

contribui la sistemul de pensii in italiacu contract individual de asig.social cu plata la sistemul de pensii in romania se considera vechime ca nr. de ani contribuabili.

Fleseru Mariana 2012-10-06 19:14:48

In perioada 01.06.2010- 28.02.2012 am avut incheiat un contract de munca part time (2h/zi) la o firma si un contract cu norma intreaga ( 8h/zi) la alta firma . Va rog frumos sa ma lamuriti daca se considera vechime in munca (stagiu de cotizare) perioada lucrata cu CIM part time? Multumesc

Fleseru Mariana 2012-10-06 19:10:12

In perioada 01.06.2010- 28.02.2012 am avut incheiat un contract de munca part time (2h/zi) la o firma si un contract cu norma intreaga ( 8h/zi) . Va rog frumos sa ma lamuriti daca se considera vechime in munca (stagiu de cotizare) perioada lucrata cu CIM part time? Multumesc

Petruta Mihai 2012-09-26 11:44:37

Buna ziua!
Va rog frumos, sa imi raspundeti ,daca se poate la urmatoarea intrebare:Am functia de baza la o institutie publica cu program de 8h/zi si as dori sa devin cadru didactic asociat in invatamantul superior cu norma intreaga.In conditiile acestea, in cazul in care, renunt la functia de baza si raman doar ca personal didactic asociat beneficiez de adeverinta de salariat pentru medicul de familie de la institutia de invatamant superior?
Va multumesc anticipat si astept raspuns.

Larie Tita 2012-09-20 08:41:37

Perioada studiilor de doctorat si posdoctorat in care s_a beneficiat de bursa constituie vechime in munca?

violeta 2012-09-07 13:22:36

Buna ziua,puteti sa -mi spuneti daca s-a modificat ceva la intocmirea actelor aditionale, cu august 2012

ANCA 2012-09-03 20:08:03

Doresc sa primesc informatii despre serviciile si evenimentele noi

in Codul Muncii Multumesc!

George Tudorache 2012-09-02 20:59:52

Buna ziua,
Referitor la studiile universitare adaugate conform art. 49, lit. b din Legea 263/2010, as dori sa stiu daca exista un text de lege care explica ce se intelege exact prin "durata normala" a studiilor.
Exista interpretarea de a nu fi fost repetent in facultate sau cea de a fi absolvit durata minima obligatorie a studiilor. Eu am urmat facultatea 5 ani cursuri de zi (4 ani absolviti cu diploma de licenta + in continuare anul V specializare, cursuri de zi, absolvit cu Certificat de absolvire). S-a considerat ca 4 ani este durata normala, desi anul V era tot cursuri de zi, fiind continuat doar de cei cu media generala mare dupa primii 4 ani, deci era ca un examen de promovare. Anul de specializare, cursuri de zi, nu constituia studii postuniversitare, care nu se iau in calcul.

vilcu ion 2012-08-30 10:06:48

buna ziua,as dori informati despre alocatia de hrana a navigatorilor modificari aduse cesteia sau actualizarea ei pentru ca din 2005 regiile silvice autonome nu au mai modificat suma de 18,5 lei ,suma alocata celor 4400 calorii zilnice va multumim anticipat......!!!

BISTRAE 2012-07-31 21:56:34

VVVV

duran dorina 2012-07-06 16:05:10

intre anii 2001-2008 am avut contract de munca partial cu mai multe firme. la una din firme am avut contract cu 4 ore iar la restul cu 2 ore. toate contractele cumulate faceau mai mult de 8 ore /zi. in aceasta perioada vechimea in munca se considera o norma intreaga, sau se ia in considerare numai contractul de la functia de baza? multumesc!

Sandu Elena 2012-05-25 16:36:31

Fiica mea are un contract de 6 luni de zile in Franta. Are un contract de munca cu un venit brut care este impozitat conform codului muncii din Franta. Trebuie sa cotizeze cu vreo suma pe aceasta perioada si in Romania?
In perspectiva ca ii vor prelungi contractul, care este timpul minim pe care trebuie sa-l aiba lucrat in strainatate ca sa poata primi o cota parte la pensie si ce trebuie sa faca?
Multumesc!

BUNESCU 2012-05-24 14:38:16

doresc sa primesc informatii despre serviciile si evenimentele noi

in Codul Muncii Multumesc!

Stefan Angelina 2012-02-29 10:51:19

Este un domeniu care ma intereseaza si vreau sa cunosc tot ce se schimba in Codul Muncii si pensii.
Multumesc!


 
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
In ce conditii se poate anula un contract individual de munca, daca n-a fost incheiat in conditii "normale"dar a fost...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Nov. 2014 6 raspunsuri
Buna ziua,doresc sa va intreb daca sunt nevoita sa-i acord tichete de masa unui angajat pensionar (65 ani pensionar...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Nov. 2014 4 raspunsuri
Buna seara!Cum calculam retinerile din salariu, unui slariat care are un venit net de 920 ron, daca are un dosar...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Nov. 2014 1 raspuns
cu ce acte trebuie sa ma duc la itm ca sa fac sesizare ca lucrez sambata iar in contractul de munca nu este prevazut...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Nov. 2014 1 raspuns
Buna ziua, am avut o persoana angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata din 01.02.2000 pana in 30.10.2014....[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Nov. 2014 1 raspuns
O angajata nascuta in 1958 care are contract individual de munca pe perioada determinata, in functia de operator...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Nov. 2014 1 raspuns
Video club