ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"1 Mai libera pentru toti sau doar pentru bugetari ?"

Sa inteleg ca eu lucrand in sectorul privat, sefii mei nu sunt obligati sa-mi dea liber pe data de 1 Mai ? Este zi libera platita de stat pentru toti sau doar pentru bugetari ? Sefii mei cand au fost intrebati daca avem liber au raspuns clar si raspicat ca Marti este zi normala de lucru. Sa inteleg ca daca ei au hotarat asa eu sunt obligat sa ma duc la serviciu nu ? Precizez ca nu am un loc de munca unde linia de productie nu poate fi intrerupta etc etc

Adaugata in
  • Codul Muncii

Dan Gugulica
 User  Dan Gugulica a intrebat la 29 Apr. 2012

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 30 Apr. 2012
Dumneavostra cred ca faceto confuzie intre ziua de 30 aprilie si ziua de 1 mai. 30 aprilie este zi libera in acest an pentru mare parte din bugetari, printr-o hotarare de guvern aprobata recent. Data de 30 aprilie va fi insa recuperata pe 5 mai - samabata.

1 mai a ramas in continuare zi libera platita conform codului muncii, nu s-a modificat aceasta lege.

Insa din ce spuneti dumneavoastra, lucrati intr-o institutie unde productia nu poate fi oprita in astfel de zile, caz in care, daca lucrati pe data de 1 mai, angajatorul va va compensa ziua de sarbatoare lucrata cu o alta zi libera platita acordata in urmatoarele 30 de zile, fie cu un spor de minim 100% la salariu daca nu este posibila compensarea cu timp liber conform codului muncii. Va redau mai jos si articolele de lege referitoare la aceste sarbatori legale, precum si compensarea lor in cazul in care devin zile lucrate. In contractul colectiv de munca la nivel de unitate se pot stabili alte zile libere.

Art. 139
1 Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
1 si 2 ianuarie;
prima si a doua zi de Pasti;
1 mai;
prima si a doua zi de Rusalii;
Adormirea Maicii Domnului;
1 decembrie;
prima si a doua zi de Craciun;
doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.
2 Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.

Art. 140
Prin hotarare a Guvernului se vor stabili programe de lucru adecvate pentru unitatile sanitare si pentru cele de alimentatie publica, in scopul asigurarii asistentei sanitare si, respectiv, al aprovizionarii populatiei cu produse alimentare de stricta necesitate, a caror aplicare este obligatorie.

Art. 141
Prevederile art. 139 nu se aplica in locurile de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta datorita caracterului procesului de productie sau specificului activitatii.

Art. 142
1 Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
2 In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

Art. 143
Prin contractul colectiv de munca aplicabil se pot stabili si alte zile libere.






Alte intrebari despre Codul Muncii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua,Vreau sa angajez pe cineva cu perioada determinata adica de pe 15.10.2014 pana pe 15.11.2014, tipul de...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Oct. 2014 2 raspunsuri
Buna seara,Imi spuneti va rog frumos daca in perioada de preaviz se poate efectua si concediul de odihna sau trebuie...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Pentru o salariata care a fost in CIC, dupa care s-a intors si si-a dat demisia in aceeasi zi , avem de...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Oct. 2014 1 raspuns
Am nascut la data de 29 decembrie 2012 si am optat pentru CIC de 2 ani. Dorim ca tatal sa intre in concediul de o luna,...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Oct. 2014 2 raspunsuri
Buna ziua,Angajatorul este obligat sa dea o recomandare unui fost angajat? (in cazul de fata, redactorul a cerut o...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Oct. 2014 2 raspunsuri
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca tichetele de masa intra in baza de calcul a deducerii personale, pe care o aplicam...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Oct. 2014 3 raspunsuri
Video club