Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Angajarea la alta firma in timpul concediului de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, Am rugamintea sa imi spuneti si mie daca ma pot angaja la o alta firma? in timp ce sunt in concediu de odihna la firma la care lucrez. Idea e ca fima actuala nu imi mai poate platii zilele de concediu deoarece si-a schimbat denumirea in anul 2017, iar zilele de concediu, 15 la numar, trebuie sa le iau. Eu vreau sa ma angajez la o alta companie, dupa ce imi activez cele 15 zile de concediu, ca si preaviz. Sa imi spuneti va rog, daca este bine, din punct de vedere legal.

Multumesc frumos.

Barbu Adrian
 User  Barbu Adrian
a intrebat la 03 Ian. 2018
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 03 Ian. 2018
Da puteti, codul muncii permite cumulul de contracte la acelas angajator sau alti angajatori.
Art. 35 din codul muncii republicat
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Alte intrebari despre Codul Muncii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Radu Anton alexei delimart Gratiela Petrescu adriana iancu George Andreescu Ioana Popa
TOP RASPUNSURI 2018
Buna ziua !Sunt nascuta in 21.03.1962, angajata din 09.10.1981, grupa a II-a 19 ani si 6 luni si ma pot pensiona...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Nov. 2018 1 raspuns
Buna ziua!Datele mele cu privire la pensionare:sex =Mdata nasterii= 06.03.1957stagiu militar = 9lunifacultate=5ani curs...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Nov. 2018 5 raspunsuri
Lucrez din 24.10.1986 in grupa II de munca si respectiv din 1.04.2001 in conditii deosebite.Cei 35 de ani de stagiu de...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Nov. 2018 4 raspunsuri
Bună ziua,In anii 1994, 1995, 1998 am avut concedii medicale. Concediile medicale din această perioada se iau n...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Nov. 2018 1 raspuns
Buna ziua, am o nelamurire in ceea ce priveste incadrarea in gupele speciale dupa 01-04-2001, cand in cartea mea de...[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Nov. 2018 1 raspuns
Buna ziua! As dori sa stiu daca la reducerea varstei de pensionare are o contributie si sporul de pericol acordat la...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Nov. 2018 1 raspuns