Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Care este modalitatea de a acorda in alta zi liber pentru o sarbatoare legala?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Avand in vedere ca zilele de sarbatoare legala de 30 niembrie si 1 decembrie cad in mijlocul saptamanii (miecuri si joi), putem printr-o decizie interna, semnata de toti salariatii sa acordam ziua de 30 Noiembrie in ziua de vineri, 2 decembrie, pentru a putea beneficia de o minivacanta de 4 zile fara a afecta productia? Daca da, mai trebuie sa platim vre-un spor salariatilor? Mentionez ca nu suntem unitate in care activitatea nu poate fi intrerupta, dar nici nu ne permitem sa acordam 3 zile libere salariatilor, avand foarte mult de lucru.

Dora Cora
 User  Dora Cora
a intrebat la 17 Oct. 2016
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 19 Oct. 2016
Prevederile art. 139 din Codul muncii, nu se aplica in locurile de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta datorita caracterului procesului de productie sau specificului activitatii.
In situatia in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru(art. 142 alin. (2) din Codul muncii) .


Alte intrebari despre Codul Muncii

Expertii nostri
Ioana Popa
Radu Anton alexei delimart violeta Georgescu Viviana Serni G Stancu Marius Ion
TOP RASPUNSURI 2019
Data nasterii: 27.11.1960Armata 9 luniFacultatea la zi 5 aniAngajat din 16.09.1985Grupa II: 100% 3 ani,7 luni,14 zile80%...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Ian. 2019 5 raspunsuri
Sunt nascuta in 08.11.1963, am 32 ani munca. Mentionez ca nu am avut grupa de munca. Cand as putea sa ma pensionez? La...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Ian. 2019 1 raspuns
Buna ziua.M-am nascut pe data de 29.09.1958, am terminat Facultatea de Matematica, specialitatea Informatica , cursurile...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Ian. 2019 1 raspuns
Am iesit la pensie anticipat in martie 2018 iar in calculul pensiei nu s-a tinut cont de 5 ani si 8 luni de grupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Ian. 2019 1 raspuns
Cum se ponteaza corect tura de noapte la un program de 8 ore ? pe ziua in curs sau pe ziua urmatoare cand de fapt ai mai...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Ian. 2019 3 raspunsuri
Buna ziua. Lucrez intr-o firma de proiectare in constructii si doresc sa imi fac PFA si sa imi incep o afacere, dar in...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2019 1 raspuns