Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Care este termenul legal de intocmire a unui act aditional ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Urmare a modificarii Codului Muncii, prin OUG nr. 53/2017, art. 17 alin. 5 prevede ca " orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin (3) in timpul executarii CIM impune incheierea unui act aditional la contract, anterior producerii modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege sau in contractul colectiv de munca aplicabil".
La nivelul companiei la care lucrez exista un Contract Colectiv de Munca aplicabil ( semnat la inceputul anului 2017) in care este prevazuta o perioada de 20 de zile pt intocmirea actelor aditionale.
Intrebarea mea este: Care va fi termenul legal pt intocmirea actelor aditionale la salariatii la care intevin modificari??
Va multumesc!

Ioana Ioana
 User  Ioana Ioana
a intrebat la 06 Sep. 2017
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Di Diana
 User Di Diana
a raspuns la intrebare la 11 Sep. 2017
Buna ziua, termenul legal pentru incheierea actelor aditionale va fi exact acela din OUG nr. 53, respeciv anterior producerii modificarii elementelor prevazute la alin.3
Deci s-a modificat articolul 5, acela care presupunea ca orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. 3 impune incheierea unui act aditional la contract, in termen de 20 zile lucratoare de la data aparitiei modificarii.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2019
implinesc 55 de ani anul acesta in august, am 35 de ani munciti fara nici un fel de grupa , as vrea sa stiu varsta de...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Feb. 2019 1 raspuns
Buna ziua! As dori un punct de vedere cu privire la modificarile aduse Codului Muncii prin OUG 96/2018.O salariata X, in...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Feb. 2019 4 raspunsuri
Ce adeverinta imi trebuie de la casa de pensii ,ptr. a ma putea angaja cu subventie de la stat ,daca am 60 de ani...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Feb. 2019 4 raspunsuri
In meniul de sporuri din revisal nu exista spor pentru indemnizatia de hrana. Cum procedez pentru a completa toate...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Feb. 2019 1 raspuns
Buna ziua! Sunt nascut la data de 22.11.1958, 1979-1984 am absolvit facultatea la zi.Din 04.09.1984 am lucrat pana in...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Feb. 2019 2 raspunsuri
Sunt nascut in 1960 noiembrie, am efectuat stagiul militar cu termen redus-9 luni, sunt absolvent al UPB-curs de zi 5...[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Feb. 2019 1 raspuns