Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Societatea noastra are sediul social in Bucuresti si 2 sedii secundare in tara. Unul din aceste sedii secundare se desfiinteaza incepand cu 01.12. 2011. Pe acst sediu avem angajati 4 salariati din care unul este in concediu crestere copil pana in data de 12.02.2012. Ce pot face cu salariata respectiva? O tin cu contractul de munca suspendat pana la data de 12.02.2012? Daca da, la revenirea ei in activitate cum procedez nemaiexistand acel punct de lucru ?
Multumesc

Adaugata in: Codul Muncii
Emilia Penea
 User  Emilia Penea
a intrebat la 16 Nov. 2011
17 formulare obligatorii pentru Departamentul de Resurse Umane
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "17 formulare obligatorii pentru Departamentul de Resurse Umane"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 18 Nov. 2011
Legea parmite desfacerea CIM pe perioada in care salariata se afla in concediu crestere copil daca societatea este supusa reorganizarii judiciare sau postul pe care il detine salariata este ocupat. Salariata insa trebuie anuntata in privinta acestei modificari si in situatia in care ea accepta acest lucru, poate fi transferata in cadrul unei alte filiale a companiei. In acest caz se mentine CIM suspendat iar la revenirea salariatei din concediu crestere copil se poate intocmi un act aditional prin care se modifica locul muncii.

Art. 60 - Codul Muncii republicat.
1 Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:

e pe durata concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani.

2 Prevederile alin. 1 nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2017
Multumesc din nou, am inteles, ca nu se poate beneficia de nici o pensie- dupa primirea Deciziei-, adica de pus in...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Nov. 2017 1 raspuns
Buna ziua; Doresc sa depun cererea de pensionare Am implinit 60 de ani, si am cateva nelamuriri si intrebari.Am lucrat...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Nov. 2017 2 raspunsuri
Multumesc frumos pentru raspunsul prompt! Intrebarea ar fi, cind primesc decizia de pensionare anticipata, am inteles,...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Nov. 2017 2 raspunsuri
Buna seara, din cate stiu legea pensionarii spune ca stagiul minim de cotizare la pensie este de 15 ani. Daca eu deja am...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Nov. 2017 1 raspuns
Buna ziua! As dori sa stiu cum se procedeaza in urmatoarea situatie. am o colega care va naste pe 5 februarie 2018. Ea...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Nov. 2017 1 raspuns
buna seara. va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri. 1.daca un contract de munca este incheiat pana la data de...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Nov. 2017 1 raspuns

X