Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu crestere copil inregistrare in Revisal


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

In situatia in care o angajata solicita concediu de crestere copil pentru 2 ani, as avea 2 intrebari:

1. In revisal suspendarea CIM-ului cf art.51 pct 1a) se face pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului sau pana la 1 an si 11 luni, ultima luna fiind obligatia tatalui?
2. Daca tatal nu doreste sa intre in CCC in aceasta ultima luna si mama doreste CFP atunci in revisal acest CFP cf carui articol din Codul muncii se inregistreaza avand in vedere ca daca suspendarea se inregistreaza cf art 54 din CM atunci acesta luna nu va constituie vechime in munca ceea ce nu ar fi corect pt ca in OUG 111 se specifica ca pentru acesta luna este perioada asimililata si se ia in calcul la pensie.

Multumesc

Andrea Schneider
 User  Andrea Schneider
a intrebat la 04 Aug. 2017
OUG 82 Negocierea Salariilor - Sfaturi, sanctiuni de evitat
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "OUG 82 Negocierea Salariilor - Sfaturi, sanctiuni de evitat"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Di Diana
 User Di Diana
a raspuns la intrebare la 07 Aug. 2017
Buna ziua.
1. In Revisal se suspenda CIM pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului,
2. La "suspendare" in Revisal apare ca temei OUG 111/2010 Art.6 alin.1-concediu fara plata pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani, dupa implinirea de catre copil a varstei de 1 an.

Alte intrebari despre Codul Muncii

Expertii nostri
Ioana Popa
alexei delimart G Stancu adriana iancu Gratiela Petrescu Viviana Serni George Andreescu
TOP RASPUNSURI 2018
Buna ziua, In luna martie 2017 am fost operata si am avut concediu medical pana la 30 octombrie 2017, iar cu data de 1...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Feb. 2018 1 raspuns
Cand as putea sa ma pensionez? Daca sunt nascuta in 09.11.1967, am facut facultate la seralintre 1986-1988 cu carte de...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Feb. 2018 1 raspuns
Buna ziua!Sunt nascuta in 21.03.1962 si sunt angajata din data de 9.10.1981, am lucrat 19 ani si 5 luni in grupa a II-a...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Feb. 2018 5 raspunsuri
Imi puteti spune va rog, daca pot suspenda un contract de munca, pe o perioada de 6 luni (8 ore/zi), pentru a putea...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Feb. 2018 1 raspuns
Mă numesc, Gurzu Mihaela-n.09/01/1959,am o vechime neīntreruptă in munca de 38 ani īmpliniți pe data de 28/01/2018....[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Feb. 2018 2 raspunsuri
Buna ziua,am un stagiu de cotizare de 42 ani 03 luni și 06 zile,din care 22 ani11luni și 08 zile reprezintă stagiu in...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Feb. 2018 4 raspunsuri

X