Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

continuarea activitatii conform cu Decizia CCR nr. 387/5 iunie 2018


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sunt functionar public in cadrul unei primarii. In 07.11.2018 implinesc "conditiile de varsta standard" pentru pensionare, respectiv 60 ani si 11 luni. In conditiile Deciziei CCR nr. 387/5 iunie, care sunt demersurile ce trebuie indeplinite pentru continuarea activitatii pentru inca o perioada ? Se poate continua activitatea de la sine,pentru orice perioada, in limitele implinirii varstei de 65 ani? Multumesc.

Laura Miculescu
 User  Laura Miculescu
a intrebat la 28 Aug. 2018
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Laura Miculescu
 User Laura Miculescu
a raspuns userului Bobarsc Elvira la 03 Sep. 2018
Multumesc. Cum se ia in considerare faptul ca functionarii publici nu sunt angajati cu contract individual de munca? Ce raspuns ati primit la solicitarea dvs. catre institutie?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Bobarsc Elvira
 User Bobarsc Elvira
a raspuns la intrebare la 30 Aug. 2018
Si eu sunt funcţionar public si am solicitat instituţiei cu o lună mai repede de data pensionării prelungirea contractului de muncă invocănd "Decizia 387/2018 [A/R] referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 53 alin. (1) teza intai din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice şi ale art. 56 alin. (1) lit. c) teza intai din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii" . Prin aceasta decizie CURTEA CONSTITUŢIONALĂ apreciază că incetarea raportului de muncă al femeii la o varstă mai redusă decat a bărbatului poate şi trebuie să rămană o opţiune a acesteia, in contextul social actual. Transformarea acestui beneficiu legal intr-o consecinţă asupra incetării contractului individual de muncă ce decurge ope legis dobandeşte valenţe neconstituţionale, in măsura in care ignoră voinţa femeii de a fi supusă unui tratament egal cu cel aplicabil bărbaţilor. Astfel, dispoziţiile art. 56 alin. (1) lit. c) teza intai din Legea nr. 53/2003 sunt constituţionale numai in măsura in care, la implinirea varstei legale de pensionare, dau dreptul femeii să opteze fie pentru deschiderea dreptului la pensie şi incetarea contractului individual de muncă in curs, fie pentru continuarea acestui contract, pană la implinirea varstei legale de pensionare.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2019
Buna ziua,Avem un salariat care nu are studii superioare dar este angajat pe raspunderea angajatorului pe un post care...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Ian. 2019 6 raspunsuri
Buna ziua. Lucrez intr-o firma de proiectare in constructii si doresc sa imi fac PFA si sa imi incep o afacere, dar in...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2019 1 raspuns
Sunt nascut pe data de 27 martie 1957 lucrez din iunie 1974 ,am lucrat 8 ani si 10 luni in grupa 2100% ,am facut armata...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Ian. 2019 1 raspuns
Buna ziua sunt student si am un job part time de 4 ore,patronul mi-a facut programul 10:00-15:00 si de la 19:00-21:30...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Ian. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua. Sunt nascuta pe data de 10.03.1968. Am lucrat in 1986-1987, pentru scurte perioade ca ziliera la o unitate ce...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Ian. 2019 7 raspunsuri
Buna ziua,Am beneficiat anul trecut, de concediu medical in urma fracturarii gambei(prin cazatura pe gheata) de 273 zile...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Ian. 2019 2 raspunsuri