Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Decizie desfintare post - angajat problema


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua

Se poate emite o decizie pentru desfintarea unui post..daca titularul postului este in CO?
Ce se intampla daca titularul postului intra in CM, in perioada de preaviz?

Multumesc!!

Adaugata in: Codul Muncii
Marian Dumitru
 User  Marian Dumitru
a intrebat la 10 Iul. 2017
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 11 Iul. 2017
Art. 60 DINN CODUL MUNCII REPUBLICAT
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
a) pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii;
b) pe durata suspendarii activitatii ca urmare a instituirii carantinei;
;;;
;;;
h) pe durata efectuarii concediului de odihna.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Oana Postelnicu
 User Oana Postelnicu
a raspuns la intrebare la 11 Iul. 2017
Legislatia muncii prevede posibilitatea concedierii salariatului in baza art . 65 alin 1 din Codul muncii , ca urmare a desfiintarii locului de munca. Insa ,totodata Codul muncii prevede ca desfiintarea locului de munca sa fie "efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa" , iar concedierea sa se realizeaza din motive ce nu tin de persoana salariatului.
Trebuie sa justificati foarte clar motivul pentru care se doreste desfiintarea postului, intrucat aceste decizii de concediere sunt frecvent atacate in instanta datorita disimularii realitatii. Desfiintarea postului se impune de obicei din necesitati economice, fapt care determina imposibilitatea continuarii activitatii , lucru ce trebuie sustinut si demonstrat cu documentele financiare justificative. In cazul in care se doreste o reorganizare a departamentului ,conform nevoilor reale ale societatii, acest lucru se va evidentia in organigrama companiei si va avea caracter definitiv: nu veti putea angaja la scurta vreme pe acelasi post sau pe un post similar .
In calitate de angajator, in ceea ce priveste concedierea in baza art. 65 aveti urmatoarele obligatii:
Respectarea termenului de preaviz
Oferirea de salarii compensatorii (atentie la ce s-a stipulat in Regulamentul Intern si CCM la nivel de unitate)
Respectarea etapei procedurale

Conform spetei dvs."Decizie desfiintare post-angajat problema", reiese faptul ca desfiintarea postului are loc din motive ce tin de persoana salariatului. Drept urmare , va recomand sa luati in calcul varianta de cercetarea disciplinara . In calitate de angajator dispuneti de prerogativa disciplinara , aveti dreptul conform legii de a aplica sanctiuni disciplinare pentru salariatii care au savarsit abateri . Aceste sanctiuni sunt prevazute in Codul muncii si pot duce pana la desfacerea disciplinara a contractului individual de munca .

Comunicare decizie de concediere
Decizia de concediere se comunica salariatului in scris (personal sau prin curierat)si trebuie sa contina in mod obligatoriu, datele relatate mai sus. Decizia de concediere produce efecte de la data comunicarii ei salariatului.

CM in perioada de preaviz
In cazul in care , salariatul intra in concediu medical in perioada de preaviz ,termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator , urmand sa se reia la incetarea concediului medical.

Pentru o analiza detaliata regasiti mai jos datele de contact : oana.postelnicu@stapos.ro


Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2018
Sunt pensionar (pensie pentru limita de varsta) si angajat pentru perioada determinata de 3 luni. Am dreptul la concediu...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Iun. 2018 2 raspunsuri
Buna ziua! Sunt angajata intr-o societate de stat, in luna februarie 2018 salariul meu si tichetele de masa au fost...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Iun. 2018 7 raspunsuri
Buna ziua, in perioada 03.1990-05.1991 am lucrat la S.C. NUCLEARMONTAJ Bucuresti Platforma C.N.E. Cernavoda. Acesta...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2018 2 raspunsuri
Sex MasculinNăscut 27.02.1956A. Lucrat efectiv 30 ani ,10 luni și 24 zileB. Contract asigurări sociale Casa...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2018 1 raspuns
Buna ziua,Am urmatoarea situatie: am trimis in revisal CIM-ul pentru o angajata care a anuntat in prima zi de munca...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2018 1 raspuns
1.Un salariat care este angajat pe perioada determinata, mai trebuie transmis in revisal incetarea daca a fost trecuta...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Iun. 2018 1 raspuns