Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Demisia


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


In cazul in care doresc sa imi dau demisia pot sa mi-o dau la zi sau trebuie neaparat sa dau acel preaviz de 20 zile ? Tin sa precizez ca in loc de 168 ore care sunt normale de lucru intr-o luna eu lucrez aproximativ 230 de ore ... mai mult obligat decat de buna voie. Se poate lua in considerare ca nu si-au respectat contractul si sa imi dau demisia la zi ? Daca totusi nu am dreptul la demisie la zi cate ore sunt obligat sa lucrez zilnic in perioada de preaviz ? Si daca imi dau demisia ce se intampla cu zilele de concediu la care am dreptul pe anul trecut si anul acesta ? Sunt obligati sau nu sa mi le plateasca ? Va multumesc anticipat .

Adaugata in: Codul Muncii
Dan Gugulica
 User  Dan Gugulica
a intrebat la 28 Mai. 2012
Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 01 Iun. 2012
Puteti inainta o cerere de incetare prin acordul partilor in temeiul art. 55 litera b din Codul muncii, insa trebuie sa aveti in vedere faptul ca angajatorul nu este obligat sa o aprobe. In situatia in care angajatorul respinge cererea dvs de incetare prin acordul partilor dar doriti sa incetati raportul de munca, va trebui sa respectati perioada de preaviz conform contractului de munca. Preavizul in cazul pozitiilor de executie nu poate depasi 20 de zile lucratoare, sau 45 de zile lucratoare in cazul pozitiilor de conducere.

Nu exista sa nu aveti dreptul la demisie. Demisia nu se aproba de catre angajator, este pur si simplu inaintata de catre angajat si inregistrata de catre angajator, fara a necesita aprobare.

Renuntarea la preaviz pe motivul nerespectarii contractului trebuie sa aiba la baza o astfel de cauza. In caz contrar ea nu este legala.

Zilele de concediu ramase neefectuate fie le puteti efectua pana la incetarea contractului de munca, fie vi se vor compensa odata cu incetarea. Contractul va inceta dupa expirarea perioadei de preaviz.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dan Gugulica
 User Dan Gugulica
a raspuns la intrebare la 30 Mai. 2012
As avea nevoie de raspuns cat mai urgent :

Alte intrebari despre Codul Muncii

Expertii nostri
Ioana Popa
G Stancu alexei delimart Viviana Serni George Andreescu Marius Ion Radu Anton
TOP RASPUNSURI 2017
Ma numesc Marian Budacu nascut la 03.01.1962 pensionar de invaliditate gradul III de la 01.04.2005 cu o vechime in munca...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iul. 2017 5 raspunsuri
Sunt născută la data de 20.03.1958, si am o vechime de 30 ani si 2 luni,cānd ma pot pensiona anticipat? Va multumesc[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Iul. 2017 1 raspuns
Am probleme de sanatate,urmeaza sa fiu operata si am aflat ca angajatorul refuza saai primeasca certificatul medical....[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iul. 2017 1 raspuns
Am o vechime in invatamant (cadru didactic auxiliar) de 39 ani. Am depus dosarul de pensionare . In ce conditii as putea...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Iul. 2017 1 raspuns
Buna ziua,Puteti sa-mi spuneti daca copilul meu are dreptul la pensie de urmas? Precizez ca tatal a decedat pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iul. 2017 1 raspuns
Situatia este astfel: un angajat absenteaza de la munca, este convocat, dar nu se prezinta la comisie, se dispune...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iul. 2017 4 raspunsuri

X