Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Demisie - ce avantaje are angajatul?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, sunt angajata a unei societati de aproape 10 ani, la norma de lucru de 6 ore, intr-o functie ce se considera a fi putin mai mare (desi salariul este doar cu 50 lei mai mare decat functia de dedesubt); mi-am dat demisia in data de 22.04.2017, in contractul meu de munca pt demisie scrie 20 de zile calendaristice, prin urmare ultima zi de munca ar fi 11 mai. As dori, va rog, daca puteti sa ma lamuriti la anumite intrebari:
1. exista in lege faptul ca trebuie sa muncesc jumatate din norma pe zi (stiam ceva de 4 ore daca esti la 8 ore) sau ca nu trebuie sa fac ore suplimentare, adica sa ma tina mai mult de 6 ore pe zi la munca?
2. pot sa se razbune angajatorii cumva pe mine, adica de genul sa ma dea inapoi la o functie mai mica, acum in preaviz? mai ales daca eu nu semnez nimic ca nu sunt de acord?
3. daca imi iau concediu medical in preaviz se poate? se prelungeste preavizul cu cate zile de concediu medical am?

multumesc mult

Adaugata in: Codul Muncii
Maria Maria
 User  Maria Maria
a intrebat la 24 Apr. 2017
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Di Diana
 User Di Diana
a raspuns la intrebare la 25 Apr. 2017
Buna ziua, pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
1. Nu, nu exista. Dvs. ati solicitat incetarea contractului, astfel ca trebuie sa respectati termenul de preaviz si timpul de lucru. Intradevar se acorda dreptul de a efectua jumatate de norma pentru ca salariatul sa-si caute un alt loc de munca, daca este stipulat in contractul colectiv de munca sau regulamentul intern, dar asta in cazul concedierii de obicei, nu in cazul demisiei. Conform art. 81 (7) din Codul Muncii, "contractul individual de munca inceteaza la data expirararii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale sau partiale de catre angajator la termenul respectiv".
2. Nu. Schimbarea functiei se efectueaza prin intocmirea unui act aditional la CIM, semnat de ambele parti.
3. Conform art. 81(6) din Codul Muncii, "In situatia in care in perioada de preaviz CIM este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator." Cum in timpul concediului medical, CIM este suspendat, rezulta ca da. se suspenda si preavizul si se reia in momentul in care inceteaza concediul medical.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2019
implinesc 55 de ani anul acesta in august, am 35 de ani munciti fara nici un fel de grupa , as vrea sa stiu varsta de...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Feb. 2019 1 raspuns
Buna ziua! As dori un punct de vedere cu privire la modificarile aduse Codului Muncii prin OUG 96/2018.O salariata X, in...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Feb. 2019 4 raspunsuri
Ce adeverinta imi trebuie de la casa de pensii ,ptr. a ma putea angaja cu subventie de la stat ,daca am 60 de ani...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Feb. 2019 4 raspunsuri
Buna ziua! In perioada 15.09.2002-15.07.2003 am lucrat in nvățămnt cu 0,5 norma. Ulterior am lucrat numai cu norma...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Feb. 2019 3 raspunsuri
Un salariat... barbat, nascut la data de 03.03.1969, angajat din data de 26.02.1988 cu 5 ani si 10 luni lucrati in grupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Feb. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua ! Sunt angajată cu Codul Muncii vechi cu o vechime de 16 ani in munca in domeniul medical .De 4 ani noii...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Feb. 2019 1 raspuns