Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Demisie la zi?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Eu lucrez intr-o corporatie mare si sincer nu mai suport sa mai stau nici macar o zi acolo. Desi in contract imi apare ca in cazul demisiei exista o perioada de preaviz de 20 zile lucratoare, eu am auzit dar nu sunt sigur ca-mi pot cere demisia la zi conform legislatiei muncii. Vreau sa stiu daca e adevarat si daca sunt ceva conditii speciale pentru asta?

Adaugata in: Codul Muncii Demisie
Alexandru Octavian Burcea
 User  Alexandru Octavian Burcea
a intrebat la 03 Dec. 2012
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 04 Dec. 2012
Pe scurt: faceti o cerere de incetare a contractului de munca cu acordul partilor, in temeiul art. 55 alin. b din Codul muncii republicat. Aveti in vedere si faptul ca aceasta cerere poate fi respinsa de angajator, caz in care aveti obligatia sa respectati preavizul, daca niciuna dintre parti nu renunta la preaviz. Din ce spuneti dvs insa ma indoiesc ca ei vor refuza acordul partilor. Dar este bine sa stiti si faptul ca daca intentionati sa intrati apoi in somaj, si indepliniti conditia stagiului minim de cotizare, incetarea prin acordul partilor va anuleaza acest drept, nefiind considerat motiv neimputabil salariatul.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Mariana Bunta la 04 Dec. 2012
Si angajatul poate renunta la preaviz, asa cum a subliniat si dna Ganea. Conditia este cea prevazuta de Cod.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Bunta
 User Mariana Bunta (Sef Birou Resurse Umane, S.C. L&B Grup S.R.L. Timisoara)
a raspuns la intrebare la 03 Dec. 2012
In primul rand, nu exista termenul de "demisie la zi" cu.. "cerere de lichidare la zi" in care tu angajat si el angajator cadeti de comun acord ca incetarea contractului sa se produca la ziua cutare... Asta inseamna acordul partilor..
In al doilea rand, termenul de demisie implica preaviz ce nu poate fi mai mare de 20 zile lucratoare pt functiile executie , respectiv 45 zile lucratoare pt functiile de conducere, iar contractul de munca inceteaza la data expirarii perioadei de preaviz sau la data renuntarii totale sau partiale de catre angajator la termenul respectiv.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 03 Dec. 2012
Numai in conditiile de mai jos se poate demisiona fara preaviz
art 81 din codul muncii republicat
;;;
8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

Alte intrebari despre Codul Muncii

Expertii nostri
Ioana Popa
alexei delimart Gratiela Petrescu G Stancu adriana iancu Marius Ion violeta Georgescu
TOP RASPUNSURI 2018
Sunt pensionar (pensie pentru limita de varsta) si angajat pentru perioada determinata de 3 luni. Am dreptul la concediu...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Iun. 2018 2 raspunsuri
Sunt nascut in 29.06.1961.Lucrez din data de 14.08.1986.Sunt inginer.Am facut facultatea 5 ani la zi.Am 10 ani lucrati...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Iun. 2018 4 raspunsuri
Buna ziua! Sunt angajata intr-o societate de stat, in luna februarie 2018 salariul meu si tichetele de masa au fost...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Iun. 2018 4 raspunsuri
Buna ziua, in perioada 03.1990-05.1991 am lucrat la S.C. NUCLEARMONTAJ Bucuresti Platforma C.N.E. Cernavoda. Acesta...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2018 2 raspunsuri
Sex MasculinNăscut 27.02.1956A. Lucrat efectiv 30 ani ,10 luni și 24 zileB. Contract asigurări sociale Casa...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2018 1 raspuns