ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

inregistrari revisal ore de noapte


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Am nevoie de a clarifica urmatoarele situatii privind inregistrarea orelor de noapte in Revisal:
- un angajat care a incetat raporturile de munca pe parcursul lunii, dar are conform stat de plata (primit ulterior de la payroll) ore de noapte, care trebuie sa fie inregistrate in Revisal. Aceasta persoana nefiind activa, nu poate fi operata modificarea. Cum procedam?
- si tot referitor la operarea orelor de noapte: lunar difera orele si in unele situatii si persoanele care efectueaza ore de noapte. Inca de la inceputul inregistrarilor (din 2011) s-au operat lunar orele de noapte pentru persoanele, care au efectuat in luna respectiva ore de noapte, fara insa sa fie inregistrate la salariatii care sa zicem nu au mai avut in luna respectiva munca de noapte, valoarea de 0. Adica a ramas acel salariat cu valoarea orelor de noapte din luna iunie sa zicem si in luna iulie, pana in luna august, cand a efectuat din nou munca de noapte si a fost operata o noua modificare cu o alta valoare. Este o problema? Cum trebuie procedat corect in aceasta situatie?

Multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.
Andrea


A N
 User  A N
a intrebat la 15 Feb. 2013

 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului A N la 17 Feb. 2013
Transmiteti o notificare catre ITM, insa ar trebui corectat din urma. Nu cred ca veti avea probleme, dar de acum incolo nu mai procedati astfel. Vedeti si ce prevede HG 500/2011, pana la urma scopul hotararii este de a indica modalitatea corecta de operare in program.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
A N
 User A N
a raspuns userului Ioana Popa la 15 Feb. 2013
Buna ziua Dna Popa,

Multumesc de raspuns. In aceasta situatie daca au fost operate inca din 2011 toate variatile de valoare ale orelor de noapte, trebuie rectificata cumva situatia? Trimisa o nota oficiala la ITM? Cum se procedeaza?
Mentionez, ca nu este o valoare fixa stabilita nici prin contract si nici prin acte aditionale.


Multumesc din nou,
Andrea
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 15 Feb. 2013
Programul de noapte al salariatului il operati in Revisal daca apare astfel in contractul de munca sau in actul aditional la contract. Variatiile lunare privind orele de noapte si compesarea lor apar in pontaj si pe stat, nicidecum in Revisal In registru se opereaza doar acele elemente negociate prin contract sau act aditional la contract, sporurile asa cum sunt trecute in contract si nu variatiile lor lunare. Din ce relatati dvs inteleg ca operati in fiecare luna in Revisal orele de noapte efectuate, ceea ce nu este corect. Nu se procedeaza asa.

Alte intrebari despre Codul Muncii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Viviana Serni Gratiela Petrescu Ioana Popa adriana iancu Marius Ion Radu Anton
TOP RASPUNSURI 2015
Va rog sa-mi spune-ti daca concediul fara plata in interes personal se ia in considerare ca si vechime in munca (...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iun. 2015 1 raspuns
Buna ziua,Conform art. 81 din Normele de aplicare a prevederilor OUG nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iun. 2015 2 raspunsuri
Buna ziuama intereseaza sa stiu cate zile de concediu de odihna are dreptul pe anul acesta o persoana angajata in luna...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iun. 2015 3 raspunsuri
Un angajat care are contract de munca cu norma de 8h/zi si un salariu brut de peste 3500 lei la o firma si un alt...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iun. 2015 1 raspuns
Avem un salariat cu cim suspendat (cfp) pina la 30 iunie 2015 si a facut cerere pentru prelungirea cfp va rog frumos sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 30 Iun. 2015 1 raspuns
Buna ziua,Se poate contesta o decizie din anul 2012, desfacere CIM Art 65 alin1 fara preaviz, s-a beneficiat de somaj,...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iun. 2015 8 raspunsuri

X