Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pana la ce varsta a copilului sunt scutita de garzi in cazul alaptarii?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! Sunt medic si alaptez un copil de 1 an si 11 luni, momentan scutita de garzi, dar personalul se asteapta ca la 2 ani sa reincep garzile. Am citit legea cu art 40 in care se stipuleaza ca scutirea de garzi este pe perioada alaptarii dar nu se da un termen maxim. As vrea sa stiu daca pot prelungi peste 2 ani scutirea. Multumesc!

Alina Petre
 User  Alina Petre
a intrebat la 26 Apr. 2017
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 26 Apr. 2017
Ordinul 870/2004, aproba Regulamentul privind timpul de munca, organizarea si efectuarea garzilor din domeniul sanitar si la art 40 prevede ca medicii femei care alapteaza sunt scutiti de a fi inclusi in graficul de garzi. Aceasta prevedere se aplica pe timpul cat dureaza aceasta situatie.
ORDIN Nr. 870 din 1 iulie 2004

Art. 40
(1) Medicii care se afla in una dintre situatiile nominalizate mai jos, pe timpul cat dureaza aceste situatii, sunt scutiti de a fi inclusi in graficul de garzi:
......
- femeile gravide incepand cu luna a 6-a cele care alapteaza;
......


Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2019
Data nasterii: 27.11.1960Armata 9 luniFacultatea la zi 5 aniAngajat din 16.09.1985Grupa II: 100% 3 ani,7 luni,14 zile80%...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Ian. 2019 5 raspunsuri
Sunt nascuta in 08.11.1963, am 32 ani munca. Mentionez ca nu am avut grupa de munca. Cand as putea sa ma pensionez? La...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Ian. 2019 1 raspuns
Buna ziua.M-am nascut pe data de 29.09.1958, am terminat Facultatea de Matematica, specialitatea Informatica , cursurile...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Ian. 2019 1 raspuns
Am iesit la pensie anticipat in martie 2018 iar in calculul pensiei nu s-a tinut cont de 5 ani si 8 luni de grupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Ian. 2019 1 raspuns
Cum se ponteaza corect tura de noapte la un program de 8 ore ? pe ziua in curs sau pe ziua urmatoare cand de fapt ai mai...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Ian. 2019 3 raspunsuri
Buna ziua. Lucrez intr-o firma de proiectare in constructii si doresc sa imi fac PFA si sa imi incep o afacere, dar in...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2019 1 raspuns