Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

PLATA Zilelor lucrate in zilele de Sambata si Duminica


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua as dori sa stiu daca in regulamentul de ordine interna ,angajatorul poate conditiona ca cei care lucreaza in weekend sa opteze ori pentru plata zilelor sa-u doar zile libere, acesta modificare se va face in load chart.
A doua intrebare este,care va fi sporul de weekend daca optezi pentru plata, si cate zile libere se acorda daca optezi pentru libere,este incalcat codul munci?
In aceasta situatie cum trebuie procedat pentru a se plati conform codului munci Art 137 cu art.138
Multumesc anticipat

Ilie Danut
 User  Ilie Danut
a intrebat la 25 Iun. 2017
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Arghir
 User Gabriela Arghir
a raspuns userului Oana Postelnicu la 25 Ian. 2018
de 48 de ore libere,la sf. de saptamana.daca lucrati sambata, trebuie sa aveti liber duminica si luni.plus sa fiti platiti cu un spor pt. lucru in week-end, care poate sa fie oricat, numai sa fie specificat undeva,oficial
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Oana Postelnicu
 User Oana Postelnicu
a raspuns la intrebare la 26 Iun. 2017
Buna ziua,

Acordarea rapausului saptamanal este obligatorie! Salariatii care presteaza munca in zilele de weekend vor beneficia de alte 2 zile libere din saptamana respectiva, drept repaus saptamanal .
In plus, orele lucrate in weekend se compenzeaza cu un spor la salariu al carui cuantum este stabilit de catre angajator si stipulat in cadrul Regulamentului Intern sau negociat si stipulat in cadrul Contractului colectiv de munca.
Nu confundati notiunea de ore suplimentare cu cea de ore lucrate in weekend, acestea din urma avand un regim special.


Alte intrebari despre Codul Muncii

Expertii nostri
Ioana Popa
Marius Ion Radu Anton adriana iancu George Andreescu Viviana Serni alexei delimart
TOP RASPUNSURI 2018
Sunt nascut la data de 03.11,1960. M-am angajat la data de 24.09.1985 si lucrez fara intrerupere pina in prezent. Am...[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Oct. 2018 6 raspunsuri
Buna ziua, am 35 ani vechime, din care 8 ani si 8 luni la grupa a 2a si 7 ani 3 luni si 13 zile la grupa a 1a, nascut in...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Oct. 2018 1 raspuns
BunńÉ, DupńÉ ce Ómpline»ôte copilul 2 ani trebuie sa Ómi dau demisia dacńÉ nu vreau sńÉ mai merg la lucru. Sau cum se...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Oct. 2018 1 raspuns
Am facut contestatia,si am fost chemata din nou la Bucuresti,la comisia superioara.Si am fost umilita spunandu.mi ca nu...[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Oct. 2018 1 raspuns
Buna ziua, Am o salariata aflat in CIC pana la data de 06.03.2019, cand copilul impineste 2 ani. Mi-a adus de curand un...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Oct. 2018 3 raspunsuri
Buna ziua, Am un salariat care urmeaza de anul acesta facultatea, cursuri de zi. Noi avem program de L-V, insa el o sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Oct. 2018 1 raspuns