Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

poprirea pe alocatia de stat ptr copii


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua

Va deranjez din nou cu o intrebare. De curand mi-am facut un cont bancar ptr a primi alocatia copiilor in cont pe card, am depus toate actele si la Administratia ptr plati si i-am intrebat si pe dansii daca in cazul in care am restante la un credit mi se va pune poprire pe alocatia copiilor cu toate ca am deja poprire pe salariu, iar raspunsul a fost ca DA, este foarte posibil sa mi se puna poprire si pe alocatie ptr ca au mai avut plangeri in acest fel. Am intrebat la banca si mi s-a spus ca as putea transfera alocatia din cont intr-un alt cont al altei persoane deoarece atunci cand intra alocatia creditorul mi-o blocheaza dar nu o si ia din cont iar eu trebuie sa ma duc imediat ce au intrat banii sa cer celor de la banca sa trimita un e-mail catre creditor de deblocare a banilor ptr a-i putea ridica si transfera intr-un alt cont. Care ar fi opinia Dvs ? Va multumesc.

Adaugata in: Codul Muncii Popriri
Daniela Nica
 User  Daniela Nica
a intrebat la 19 Feb. 2014
Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 20 Feb. 2014
Din punct de vedere legal, asa cum prevede Codul de Procedura Civila, acest tip de venit nu poate face obiectul unei propriri sau executari silite.

Art. 409
(7) Alocaţiile de stat şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru ?ngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate ?n caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru nici un fel de datorii.

In practica bancara insa, din pacate ce vi s-a spus chiar asa se intampla. Bancile pun poprire pe cont fara sa tina cont de tipul de venit incasat in acel cont si de prevederile legale in privinta popririi puse asupra lui. Solutia cea mai simpla ar fi cea care vi s-a sugerat, si anume sa primiti banii in alt cont. Daca se ajunge la o poprire din partea banii pentru alocatie sau chiar indemnizatia de crestere copil va trebui sa mergeti in instanta pentru a recupera aceste drepturi, va fi ceva mai complicat.

Alte intrebari despre Codul Muncii

Expertii nostri
Ioana Popa
alexei delimart Gratiela Petrescu Viviana Serni Radu Anton adriana iancu G Stancu
TOP RASPUNSURI 2017
Sunt nascut in data de 11.01.1968 si lucrez din data de 01.10.1987 pana in prezent Din cei aproape 30 de ani de munca...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Feb. 2017 1 raspuns
Lucrez din 09.09.1983. Efectuat stagiu militar intre 26.101983-15.03.1985. Din luna octombrie 1990 si pana in prezent am...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Feb. 2017 2 raspunsuri
Buna ziua! Sunt nascuta in 1950. Am lucrat 26 de ani pana in 1993 cand am intrat in pensie de boala fara drept de lucru....[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Feb. 2017 1 raspuns
cand pot depune dosarul de pensionare daca in luna aprilie 2017 indeplinescconditiile necesare iesiri la pensie?[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Feb. 2017 1 raspuns
Din 01.11.1995 pana in prezent am lucrat in categoria a IV a de risc radiologic procent 100% (grupa I si conditii...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Feb. 2017 2 raspunsuri
la aceasta data sunt pensionar pe caz de boala gr.3.in septembrie 2018pot sa ies la pensie la limita de varsta deoarece...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Feb. 2017 2 raspunsuri

X