ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Sarcina"

Atunci cand o salariata aduce adeverinta de la medicul ginecolog ca este insarcinata, ce trebuie sa faca angajatorul?

Adaugata in
  • Codul Muncii

Mihaela Olah
 User  Mihaela Olah a intrebat la 05 Apr. 2012

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 05 Apr. 2012
Salariata trebuie sa instiinteze in scris angajatorul privind starea ei de graviditate. Instiintarea trebuie sa fie insotita de certificat medical care sa ateste sarcina. In termen de 10 zile de la primirea instiintarii, angajatorul trebuie sa anunte medicul de medicina muncii si ITM referitor la starea salariatei. ITM se anunta printr-o adresa intocmita pe modelul de mai jos:

Antet

Catre,

Inspectia Muncii

Inspectoratul Teritorial de Munca__________________________

Prin prezenta va facem cunoscut ca S.C. _________________ S.A./S.R.L. are o salariata gravida, care a informat societatea asupra starii ei, in conformitate cu prevederile art.7 al.1 din O.U.G. nr. 96/14.10.2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, aprobata prin Legea nr.25/05.03.2004:

Numele salariatei : ___________________________________

Functia: ___________________________________________

Punctul de lucru unde isi desfasoara activitatea:_________________________

Contract de munca nr. ________________

Administrator,

______________________

De la data primirii instiintarii, medicul de medicina muncii, asa cum prevede si OUG 96/2003, vor verifica conditiile de lucru ale salariatei. Obligatia angajatorului este de a pastra confidentialitatea asupra starii salariatei si de a respecta prevederile legale referitoare la conditiile de lucru pentru salariatele gravide: neefectuarea orelor suplimentare sau de noapte, acordarea unui numar de pana la 16 ore lunar pentru control medical privind sarcina - daca investigatiile se pot efectua numai in timpul programului de lucru, neexpunerea salariatei la substante toxice sau conditii dificile / periculoase de lucru.

OUG 96/2003

Art. 7

1?Än termen de 10 zile lucr─?toare de la data la care angajatorul a fost anun??at ??n scris de c─?tre o salariat─? c─? se afl─? ??n una dintre situa??iile prev─?zute la art. 2 lit. cÔ??e, acesta are obliga??ia s─? ??n??tiin??eze medicul de medicina muncii, precum ??i inspectoratul teritorial de munc─? pe a c─?rui raz─? ????i desf─???oar─? activitatea.

2De la data primirii ??n??tiin??─?rii medicul de medicina muncii ??i inspectoratul teritorial de munc─? vor verifica condi??iile de munc─? ale salariatei la termenele ??i ??n condi??iile stabilite prin normele de aplicare a prezentei ordonan??e de urgen??─?.

Art. 8

Angajatorul are obliga??ia s─? p─?streze confiden??ialitatea asupra st─?rii de graviditate a salariatei ??i nu va anun??a al??i angaja??i dec??t cu acordul scris al acesteia ??i doar ??n interesul bunei desf─???ur─?ri a procesului de munc─?, c??nd starea de graviditate nu este vizibil─?.

Art. 9

?Än cazul ??n care o salariat─? se afl─? ??n una dintre situa??iile prev─?zute la art. 2 lit. cÔ??e ??i desf─???oar─? la locul de munc─? o activitate care prezint─? riscuri pentru s─?n─?tatea sau securitatea sa ori cu repercusiuni asupra sarcinii ??i al─?pt─?rii, ??n sensul celor prev─?zute la art. 5 alin. 1, angajatorul este obligat s─? ??i modifice ??n mod corespunz─?tor condi??iile ??i/sau orarul de munc─? ori, dac─? nu este posibil, s─? o repartizeze la alt loc de munc─? f─?r─? riscuri pentru s─?n─?tatea sau securitatea sa, conform recomand─?rii medicului de medicina muncii sau a medicului de familie, cu men??inerea veniturilor salariale.

Art. 15

Angajatorii au obliga??ia de a acorda salariatelor gravide dispens─? pentru consulta??ii prenatale ??n limita a maximum 16 ore pe lun─?, ??n condi??iile prev─?zute la art. 2 lit. f, ??n cazul ??n care investiga??iile se pot efectua numai ??n timpul programului de lucru, f─?r─? diminuarea drepturilor salariale.



Alte intrebari despre Codul Muncii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
In urma unei adunari generale mi s-a modificat functia , datorita faptului ca nu aveam atestatele necesare. Ce se mi se...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Oct. 2014 7 raspunsuri
Buna ziua,Am o demisie cu preaviz de 20 de zile lucratoare. Ultima zi de preaviz, in care angajatul va lucra efectiv, va...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Vreau sa angajez pe cineva cu perioada determinata adica de pe 15.10.2014 pana pe 15.11.2014, tipul de...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Oct. 2014 2 raspunsuri
Buna ziua!Cum se calculeaza indemnizatia (media) zilnica pentru un concediu de odihna in urmatorul caz:Un salariat a...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Oct. 2014 1 raspuns
Buna seara,Imi spuneti va rog frumos daca in perioada de preaviz se poate efectua si concediul de odihna sau trebuie...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Pentru o salariata care a fost in CIC, dupa care s-a intors si si-a dat demisia in aceeasi zi , avem de...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Oct. 2014 1 raspuns
Video club