Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Schimbare ocupatie COR in cazul detinerii mai multor calificari


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Detin 2 calificari cu studii superioare- psiholog respectiv inginer. Pe firma pe care o administrez sunt in prezent angajata part time ca si psiholog si intentionez sa ma angajez full time ca si inginer.
Prima intrebare mea este daca trebuie sa intocmesc un CIM nou si alta fisa a postului sau e suficient sa intocmesc un act aditional la CIM actual si alta fisa a postului?
A doua intrebare este daca actele aditionale de modificare incadrare, salar, durata timp de lucru se pot face incepand cu orice zi a lunii sau e obligatoriu sa se faca cu data de 1 ale lunii?

Florina David
 User  Florina David
a intrebat la 03 Apr. 2017
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 04 Apr. 2017
Se poate modifica felul muncii prin act aditional in baza articolului 41 din codul munciiCu titlu de exceptie, modificarea unilaterala a contractului individual de munca este posibila numai in cazurile si in
Art. 41
(1) Contractul individual de munca poate fi modificat numai prin acordul partilor.
(2) conditiile prevazute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de munca se refera la oricare dintre urmatoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) conditiile de munca;
e) salariul;
f) timpul de munca si timpul de odihna.
.Desigur modificandu-se incadrarea se intocmeste si o noua fisa de post corespunzatoare noii functii..Recomandabil ar fi ca modificarea sa se faca cu data de intai a lunii atat timp cat se schimba si drepturile salariale prin schimbarea incadrarii
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Di Diana
 User Di Diana
a raspuns la intrebare la 03 Apr. 2017
Trebuie intocmit un CIM nou si o alta fisa a postului, corespunzatoare functiei de inginer.
Actele aditionale se pot intocmi oricand este necesar, cu transmiterea in Revisal in termen de 20 de zile lucrătoare de la data apariției modificării.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2019
Un salariat... barbat, nascut la data de 03.03.1969, angajat din data de 26.02.1988 cu 5 ani si 10 luni lucrati in grupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Feb. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua! In perioada 15.09.2002-15.07.2003 am lucrat in nvățămnt cu 0,5 norma. Ulterior am lucrat numai cu norma...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Feb. 2019 3 raspunsuri
Buna ziua,In vederea obtinerii Pensiei Anticipate Partiale, la calculul stagiului contributiv se ia in calcul perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Feb. 2019 1 raspuns
Buna ziua,Va rog sa-mi calculati data la care ma pot pensiona tinand cont de aceste date:Barbat, nascut in 11.02.1960,...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Feb. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua ! Sunt angajată cu Codul Muncii vechi cu o vechime de 16 ani in munca in domeniul medical .De 4 ani noii...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Feb. 2019 1 raspuns
Am lucrat din 23.10.1986 in conditii de lucru corespunzator grupei a II a de munca, respectiv in conditii deosebite,...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Feb. 2019 6 raspunsuri