ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"spor noapte"

Cum se poate acorda sporul de noapte pentru asistentii ce lucreaza in serviciul de ambulanta unde programul este 12/24 ore avand in vedere ca in Codul muncii se specifica ca se acorda spor de 25% din salarul de baza daca timpul de lucru noaptea e de 30% din numarul de ore lucrate pe luna. Mi-am luat 10 zile CO si nu mi s-au platit pentru ca nu am avut 6 ture de noapte. La zilele de concediu am primit sporul de noapte. Multumesc.

Adaugata in
  • Codul Muncii
  • Sporuri

Liliana Mateciuc
 User  Liliana Mateciuc a intrebat la 10 Aug. 2012

 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 10 Aug. 2012
Orele lucrate in intervalul 22.00-6.00 se recompenseaza conform codului muncii. Pentru salariatii care lucreaza noaptea, definiti de codul muncii, angajatorul are anume obligatii legate de sanatatea si securitatea muncii.




Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului Liliana Mateciuc la 10 Aug. 2012
Da, se poate.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Liliana Mateciuc
 User Liliana Mateciuc a raspuns userului Ioana Popa la 10 Aug. 2012
Poate fi luat in calcul 30% din timpul lucrat efectiv de salariatul care a avut Co in luna respectiva?


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 10 Aug. 2012
In cazul dvs inteleg ca raportare ase face la numarul total de ore lucrate lunar, aplicandu-se varianta cu 30%.

La zilele de CO, daca ati primit indemnizatie si sporul figureaza in contract, acesta intra in calculul indemnizatiei asa cum prevede legea.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 10 Aug. 2012
Sporul de noapte se poate plati si daca numarul orelor lucrate noaptea este de cel putin 3 din timpul normal de lucru. Insa acordarea sporului nu este obligatorie. Angajatorul poate compensa munca de noapte prin reducerea programului din ziua in care urmeaza sa se efectueze tura de noapte cu o ora.

Art. 126
Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.



Alte intrebari despre Codul Muncii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
Ioana Popa
Gratiela Petrescu alexei delimart Radu Anton Viviana Serni violeta Georgescu G Stancu
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua,Vreau sa angajez pe cineva cu perioada determinata adica de pe 15.10.2014 pana pe 15.11.2014, tipul de...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Oct. 2014 2 raspunsuri
Buna ziua,Am o demisie cu preaviz de 20 de zile lucratoare. Ultima zi de preaviz, in care angajatul va lucra efectiv, va...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua!Cum se calculeaza indemnizatia (media) zilnica pentru un concediu de odihna in urmatorul caz:Un salariat a...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Pentru o salariata care a fost in CIC, dupa care s-a intors si si-a dat demisia in aceeasi zi , avem de...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Oct. 2014 1 raspuns
Concediul postnatal (cele 42 de zile dupa nastere) este obligatoriu in cazul unei mamici cu profesie liberala?[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Oct. 2014 6 raspunsuri
Am nascut la data de 29 decembrie 2012 si am optat pentru CIC de 2 ani. Dorim ca tatal sa intre in concediul de o luna,...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Oct. 2014 2 raspunsuri
Video club