ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Sporuri in REVISAL"

Cu ce data se inregistreza in REVISAL sporul pentru orele suplimentare si Sporul de weekend acordat pentru perioada 01.09.2011-30.09.2011, avand in vedere ca statul se intocmeste in data de 03.10.2011? Care este data cu care produce efecte 01.09.2011 sau 03.10.2011?

Adaugata in
  • Codul Muncii

Catalina Marinescu
 User  Catalina Marinescu a intrebat la 17 Oct. 2011

 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
C Alexandra
 User C Alexandra a raspuns userului Ioana Popa la 20 Oct. 2011
sporurile sunt prevazute in cim procentual sau ca beneficiaza de ele conform codului muncii si in roi,si ccm aplicabil,dar se calculeaza la nr ore lucrate astfel ca am considerat ca data produce efecte este data intocmirii statului de plata si nu prima zi din luna anterioara practic de cand a beneficiat de sporul respectiv si asta pt ca valoric nu stiu decat cand se emite statul, salariile se acorda retroactiv nu in luna este ,de aceea sustin ca daca trec in revisal data modificare 01.09. si eu operez in revisal in 14.10 depasesc termenul de de inregistrare anterior cu o zi inainte de implinirea a 20 zile lucratoare de la data modificarii.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului c alexandra la 20 Oct. 2011
Daca sporul este acordat pentru perioada 01.09.2011 - 30.09.2011 iar acest spor se plateste in luna octombrie, deci retroactiv, nu ar trebui sa fie probleme in privinta termenului de intocmire a actului aditional. Practic daca in luna august salariatul a efectuat ore suplimentare si a lucrat in week-end iar aceste ore se calculeaza la finalul lunii, cand i se acorda salariul impreuna cu toate elemetele atasate, termenul de 20 de zile este respectat. In REVISAL introduceti si declarati data de 01.09.2011 daca la acea data ati incheiat act aditional. Insa in situatia in care aceste sporuri nu sunt trecute in CIM, intocmirea actului aditional se face atunci cand apare modificarea, respectiv cand i se introduce acest spor in CIM salariatului in cauza.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
C Alexandra
 User C Alexandra a raspuns userului Ioana Popa la 19 Oct. 2011
daca intocmim act aditional cu data constituirii drepturilor salarialerespectiv data emiterii statului, ex.data 14.10.2011 pt luna anterioara si data introdusa in revisal este 01.09.2011 nu rezulta ca am depasit termenul de raportare ?anterior termenului de 20 zile lucratoare prevazut la art.17-5 din codul muncii


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului Catalina Marinescu la 18 Oct. 2011
Introduceti in REVISAL perioada pentru care salariatul a primit un anumit spor, in cazul de fata 01.09.2011 - 30.09.2011.

Actul aditional se intocmeste atunci cand se modifica elementele contractuale, precum una sau mai multe clauze contractuale, salariul, sporuri care intervin pe parcurs. Daca in CIM aveti trecut ca spor de week-end un procent, puteti modifica acest procent cu un cuantum pentru a nu fi nevoita sa intocmiti un act aditional de fiecare data. Spre exemplu, puteti trece un spor minim pe ora sau pe zi, sub care estimati ca nu scade cuantumul sporului, iar in momentul in care acesta din urma se modifica, il introduceti in REVISAL.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Catalina Marinescu
 User Catalina Marinescu a raspuns userului Ioana Popa la 18 Oct. 2011
Dar eu ce data trec in REVISAL, pt ca daca trec data statului 03.10.2011 pe raport imi apare ca pana in 03.10.2011 nu a avut spor, iar din 03.10.2011 pana in prezent beneficiaza de spor, cu toate ca suma aferenta sporului este specifica perioadei 01.09.2011-30.09.2011? Trebuie sa intocmesc act aditional pt. fiecare luna, pt. ca sporul de weekend si de ore suplimentare difera de la luna la luna?


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 18 Oct. 2011
Data care produce efecte este cea care apare pe document.



Alte intrebari despre Codul Muncii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
Ioana Popa
Viviana Serni G Stancu George Andreescu Radu Anton Marius Ion violeta Georgescu
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua,Am un angajat care anul trecut nu si-a efectuat tot concediul de odihna, are posibilitatea sa isi ia anul...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Aug. 2014 6 raspunsuri
buna ziua, daca trebuie sa inchei un contract de munca pe perioada nedeterminata a unui salariat, care se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Aug. 2014 6 raspunsuri
Buna ziua,In cazul in care avem o salariata care solicita suspendarea contractului de munca pentru cresterea copilului...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Aug. 2014 3 raspunsuri
daca in cim data la care se vor plati salariile este 15 a lunii urmatoare, insa incetarea contractului are loc in luna...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Aug. 2014 5 raspunsuri
Buna ziua,Doresc sa va intreb daca concediul de sarcina si lauzie diminueaza concediul de odihna.Am intrat in concediupe...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua!As dori sa stiu daca concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului (art. 61, lit. c), in cazul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 1 raspuns
Video club