Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Vechime studii de specialitate


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

Am lucrat cativa ani in strainatate cu acte legale ( detin si adeverinta de la angajatorul din EU ), iar angajatorul din Ro refuza sa-mi recunoasca anii lucrati in strainatate. Refuza de mai multe luni sa-mi elibereze o adeverinta in care sa-si motiveze refuzul.

Ma poate ajuta un expert cu un articol de lege ?

Adaugata in: Codul Muncii Legislatie
Laur Victor
 User  Laur Victor
a intrebat la 03 Dec. 2017
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 03 Dec. 2017
Art. 16 DIN CODUL MUNCII REPUBLICAT
(1) Contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor, in forma scrisa, in limba romana.

(4) Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.


Alte intrebari despre Codul Muncii

Expertii nostri
Ioana Popa
Gratiela Petrescu alexei delimart G Stancu Viviana Serni George Andreescu violeta Georgescu
TOP RASPUNSURI 2018
"Buna ziua! as dori sa stiu daca, in conditiile in care am un contract de munca cu norma intreaga(program 12 cu 24 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Sep. 2018 1 raspuns
Sunt nascuta la 25.10.1964 si lucrez din 1.09.1987 pana in prezent,exceptie concediu pt nevoi personale insumat 50...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Sep. 2018 1 raspuns
Bună ziua! Sunt născut pe 01.01.1956, m-am angajat pe 01.09.1979, după stagiul militar de 9 luni-termen redus și 4...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Sep. 2018 2 raspunsuri
Este necesar un anumit număr de zile de concediu medical n vederea depunerii dosarului de pensionare pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Sep. 2018 1 raspuns
Sex feminin,data nașterii 11.03.1966.Lucrez nentrerupt de la 1 august 1984.Cand mă pot pensiona normal,cnd anticipat...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2018 1 raspuns
Cnd pot sa ies la pensie anticipat, fara să fiu penalizată, daca pe data de 19.01.2019 voi avea o vechime in muncă...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2018 1 raspuns