Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

asociat unic/administrator - somaj?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Asociatul unic al unei societati comerciale este si administratorul societatii cu CIM. Cum societatea inregistreaza pierderi in ultimele 5 luni, asociatul unic doreste sa reduca cheltuielile si ca prima masura a ales sa se "concedieze".
Daca-si desface CIM, el poate beneficia de somaj? Precizez ca are 2 CIM, ambele in firmele sale(e vorba de patronul meu) si doreste desfacerea ambelor CIM.
Pe perioada somajului poate incheia un contract de asigurare sociala cu casa de pensii?
Daca poate incheia un contract de asigurare sociala cu casa de pensii, e obligat sa cotizeze si la sanatate?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Adaugata in: Concediere
Todor Alex
 User  Todor Alex
a intrebat la 13 Mar. 2018
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 14 Mar. 2018
Sigur , poate beneficia de somaj daca indeplineste conditiile, incetare CIM ca urmare a restructurarii postului, cel putin 12 luni de stagiu de cotizare la somaj in ultimele 24 de luni si sa nu obtina alte venituri pentru care nu poate beneficia de somaj.In calitate de somer este asigurat pentru pensie si sanatate ,somajul fiind perioada contributiva in sistemul public de asigurari.Numai daca doreste sa se asigure suplimentar la pensie o poate face in baza Legii 263 din 2010 art.6, alineatul 2

Alte intrebari despre Concediere

Expertii nostri
Ioana Popa
alexei delimart adriana iancu violeta Georgescu Viviana Serni G Stancu Gratiela Petrescu
TOP RASPUNSURI 2018
"Buna ziua! as dori sa stiu daca, in conditiile in care am un contract de munca cu norma intreaga(program 12 cu 24 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Sep. 2018 1 raspuns
Sunt nascuta la 25.10.1964 si lucrez din 1.09.1987 pana in prezent,exceptie concediu pt nevoi personale insumat 50...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Sep. 2018 1 raspuns
Bună ziua! Sunt născut pe 01.01.1956, m-am angajat pe 01.09.1979, după stagiul militar de 9 luni-termen redus și 4...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Sep. 2018 2 raspunsuri
Este necesar un anumit număr de zile de concediu medical n vederea depunerii dosarului de pensionare pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Sep. 2018 1 raspuns
Cnd pot sa ies la pensie anticipat, fara să fiu penalizată, daca pe data de 19.01.2019 voi avea o vechime in muncă...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2018 1 raspuns
Sex feminin,data nașterii 11.03.1966.Lucrez nentrerupt de la 1 august 1984.Cand mă pot pensiona normal,cnd anticipat...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2018 1 raspuns