ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Angajat fara functie de baza care prezinta concediu medical"

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu situatia urmatoare: am un salariat fara functie de baza, care a prezentat concediu medical, dar pentru care nu pot calcula indemnizatia, acesta neavand stagiul minim de cotizare in societatea noastra. Este corect sa ii solicit adeverinta cu stagiul de cotizare pe 6 luni anterioare, stagiu realizat la angajatorul la care are functia de baza, pentru a-i calcula indemnizatia sau aceasta nu se poate calcula in conditiile de fata?

Multumesc mult!

Adaugata in
  • Concedii

Gabriela Moisa
 User  Gabriela Moisa a intrebat la 30 Apr. 2013

 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului Ganea Stefan la 02 Mai. 2013
Se solicita adeverinta de venit pentru ultimele 6 luni, daca angajatul a lucrat anterior sau a avut stagii de cotizare pe baza altor venituri (de exemplu somaj sau concediu crestere copil) . Daca nu are functie de baza la el nu inseamna ca nu are dreptul la indemnizatie. Stagiul de cotizare se realizeaza la oricare dintre angajatori, nu neaparat la cel actual, si este de minim o luna de zile in ultimele 12 luni, asa cum am precizat deja. In calcularea indemnizatiei intra veniturile pe ultimele 6 luni care au stat la baza realizatii stagiului pentru sanatate. Daca este cazul. Iar daca salariatul nu a mai lucrat inainte se va calcula doar pe baza stagiului minim sau a duratei lucrate in cadrul unitatii. Stagiul de cotizare se stabileste prin cumularea perioadelor lucrare in unitate si anterior angajarii in cadrul ei, daca perioada lucrata in unitate este mai mica de 6 luni.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ganea Stefan
 User Ganea Stefan a raspuns la intrebare la 02 Mai. 2013

In opinia mea in conditiile in care la unitatea la care cumuleaza nu are stagiul de cotizare realizat nu poate beneficia de plata indemnizatiei pentru concediu medical .Nu este corect sa cereti dovada privind stagiul de cotizarerealizat la angajatorul de baza,
Angajatorul de baza plateste concediul medical in baza stagiului de cotizare realizat la acesta sau cel realizat la alt angajator sau asimilat potrivit OUG 158 din 2005 actualizata.
Prin urmare, daca salariata dvs. desfasoara activitate in baza unui contract de munca pri cumul si intervine o incapacitate temporara de munca, la stabilirea stagiului de cotizare veti lua in calcul perioada lucrata la unitatea dvs., indiferent de timpul de munca negociat prin contract, acesta constituind stagiu intreg de cotizare.

Aceasta noua regula de calcul a stagiului de cotizare este utila in cazul cumulului de functii intrucat art. 33 din O.U.G. nr. 158/2005 arata ca in situatia in care persoana isi desfasoara activitatea la mai multi angajatori, fiecare dintre acestia calculeaza indemnizatiile cuvenite.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 30 Apr. 2013
Nu este nicaieri prevazut in lege ca trebuie sa aiba un stagiu de cotizare minim la dvs. El trebuie sa aiba un stagiu minim de o luna in ultimele 12 anterioare celei in care intra in concediu, la sistemul de asigurari de sanatate de stat dar nu in aceeasi unitate.

Solicitati adeverinta cu stagiul de cotizare anterior, da. Se asimileaza stagiului de cotizare perioada de studii, somajul, concediul crestere copil.



Alte intrebari despre Concedii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Lucrez la o firma ca sef de serviciu , salariu meu in contract este minimul pe economie 900 lei . Este acesta un salariu...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Aug. 2014 1 raspuns
Buna ziua,o firma de taxi SRL are nevoie de un contabil,este ok angajare 1ora / saptamna si care ar fi salariul minim,...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Aug. 2014 2 raspunsuri
Buna ziua!Inca de la data angajarii in institutia in care lucrez am solicitat sa fiu incadrata ca asistent medical cu...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Aug. 2014 11 raspunsuri
Doresc sa stiu cum se calculeaza punctajul la pensie pentru perioada asimilata ( 4 ani facultate la zi (15 sept 1974 - 1...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Aug. 2014 3 raspunsuri
Buna,ma confrunt pentru prima data cu urmatoarea situatie;am o angajata care si-a luat concediu fara plata pentru 30 de...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Aug. 2014 3 raspunsuri
Buna ZiuaAm un salariat care a avut contract perioada determinata1.04.2013 - 1.04.2014, luna mai 2014 si iunie 2014 nu a...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Aug. 2014 1 raspuns
Video club