Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu de crestere al copilului


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca sunt in concediu de crestere al copilului si nasc un al doilea copil este posibil sa raman in concediu cu primul iar pentru cel de-al doilea copil sa intre tatal in concediu de crestere si sa continuam cu ambii copii?

Adaugata in: Concedii
P Alina
 User  P Alina
a intrebat la 30 Ian. 2013
Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 30 Ian. 2013
Nu se pot suprapune doua concedii crestere copil.

Daca nasteti pe parcursul concediului pentru primul copiul, dupa finalizarea lui oricare dintre parinti poate opta pentru concediu pentru cel de-al doilea copil. Dar nu pot fi acordate simultan. Aveti in vedere si obligatia prevazuta la art. 11 din OUG 111/2010, referitoare la obligatia de efectuare de catre unul din parinti a minim o luna din totalul concediului pentru care a optat celalat.

Art. 11 - OUG 111/2010 consolidata in 2012
Dreptul la concediul pentru creşterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acordă pe bază netransferabilă persoanelor ai căror copii se nasc ?ncep?nd cu data de 1 martie 2012, precum şi celor aflate ?n situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2), ?ncep?nd cu această dată, ?n situaţia ?n care ambele persoane din familia respectivă ?ndeplinesc condiţiile de acordare a acestuia, după cum urmează:
a) cel puţin o lună din perioada totală a concediului de creştere a copilului este alocată uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
b) ?n situaţia ?n care persoana prevăzută la lit. a) nu solicită dreptul la concediul care ?i revine, celălalt părinte nu poate beneficia de dreptul la concediu ?n locul acesteia.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Marius Ion Radu Anton George Andreescu Viviana Serni Gratiela Petrescu adriana iancu
TOP RASPUNSURI 2016
Buna ziua!Va rog, sa-mi spuneti daca pot beneficia de pensie anticipata fara penalizare in urmatoarele conditii:- sunt...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Mai. 2016 1 raspuns
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca in cazulunuisalariatangajat cucontract de munca de 3 ore/saptamana al carui program...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Mai. 2016 1 raspuns
buna ziua sunt in concediu de crestere copil pana la data de 1 august 2016 si am fost sa discut cu angajatorul despre...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2016 2 raspunsuri
Buna ziua!In cazul in care avem nevoie de un angajat care sa lucreze doar 8 ore pe luna in unitatea noastra, intr-o zi...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Mai. 2016 1 raspuns
Buna ziua!Am un salariat cu concediu medical pentru boala obisnuita in luna mai. Este angajat din 6 aprilie. A mai...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Mai. 2016 1 raspuns
Buna seara. Care sunt drepturile la un contract individual de munca cu timp partial de 7h/zi ,adicaCo, ore suplimentare...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Mai. 2016 1 raspuns

X