ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Concediu in functie de vechimea in munca"

In domeniul privat exista transe de vechime pentru acordarea numarului de zile din concediul de odihna? Daca da, care sunt acestea sau cum se acorda?
Multumesc.

Adaugata in
  • Concedii

Mihaela-diana Albescu
 User  Mihaela-diana Albescu a intrebat la 07 Mai. 2012

 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului georgeta ganea la 07 Mai. 2012
Aici am sa va contrazic. Se practica in privat acordarea unui concediu de odihna in raport cu vehimea, iar o grila in acest sens poate fi prevazuta in Regulamentul intern, nu obligatoriu prin contractul colectiv. Angajatorul insa are obligatia de a aduce la cunostinta angajatilor prin semnatura continutul regulamentului intern. Contractul colectiv de munca este si el semnat de salariati sau de reprezentantii salariatilor - in cazul companiilor foarte mari.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 07 Mai. 2012
Criteriul vechimii in munca la acordarea dreptului de concediu de odihna, sporului de vechime nu se prea practica in sistemul privat, dar poate fi negociat prin contractul colectiv de munca.



Alte intrebari despre Concedii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Salariul minim pe economie este calculat la 168 de ore sau este loc de interpretare? Care este salariul minim pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2014 4 raspunsuri
Buna ziua,Avem un angajat care si-a depus demisia cu art.55, lit.b, ultima zi este 29.10.Angajatul si-a efectuat toate...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Voi naste in luna decembrie 2014.Din 24.10.2014 tatal copilului nu mai este angajat, dar are contract de...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Am un salariat ce are 2 contracte de munca. Un contractin invatamantul superioar unde are si baza(primeste...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat in perioada de proba poate fi concediat printr-o simpla notificare dar va rog sa ma lamuriti si pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua!Vreau sa stiu daca o societate cu obiect de activitate TRANSPORTURI, poate acorda unui sofer diurna externa de...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Video club