Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu Odihna Regula accesare zile


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Am o intrebare legat de concediul de odihna si repartizarea zilelor dintr-un an. Daca de exemplu lucru de cativa ani intr-o firma si am repartizate 20 de zile de concediu pe an, as putea sa iau in luna Martie, daca imi programez de acum, 10 zile de concediu neintrerupt? Poate angajatorul sa refuze sa imi dea concediul pe baza motivului ca in lege scrie ca in luna Martie pot lua maxim 3(luna Martie) * 20/12 zile, adica 5 zile de concediu ?

Rudolf Mleziva
 User  Rudolf Mleziva
a intrebat la 03 Dec. 2018
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Di Diana
 User Di Diana
a raspuns la intrebare la 05 Dec. 2018
Buna ziua, la sfarsit de an se face programarea concediilor pe anul urmator.
Art. 148 din Codul Muncii "(5) In cazul in care programarea concediilor de face fractionat, angajatorul este obligat sa stabileasca programarea astfel incat fiecare salariat sa efectueze intr-un an calendaristic cel putin 10 lucratoare de concediu neintrerupt".
In lege nu scrie asa ceva, precum ca in luna martie se pot efectua doar 5 zile! Nu stiu de unde s-a ajuns la aceasta aberatie.
Normal, angajatorul nu ar putea sa va refuze, avand in vedere ca pe programarea concediilor anuntati ca doriti in luna martie 10 zile.
Art. 144 din Codul Muncii "(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari."

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2019
Am lucrat in perioada 1982-1994 la ICL Alimentara sector 1 Bucuresti nu mai retin daca am fost in posesia unei carti de...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Feb. 2019 1 raspuns
care va fi penalizarea ptr pensie anticipata partial?1. an nastere 1962;2.lunaMAI;ziua 7;3.sexF;4.studii superioare =4...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Feb. 2019 5 raspunsuri
Bună, soțul ma trecut la el ca și coasigurat. După ct timp sunt coasigurata. Pot merge la analize de exemplu sunt...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Feb. 2019 1 raspuns
Buna ziua ! Sunt nascuta la data de 12.11.1962, in perioada 1981 - 1986 am absolvit facultatea la zi. Din 08.10.1986...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Feb. 2019 1 raspuns
In cazul unui angajat cu contract de munca neintrerupt din anul 2010, fost cadru militar care beneficiaza de pensie...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Feb. 2019 3 raspunsuri
Sunt nascuta in 12.06.1960,sexul feminin,sunt absolventa al UBB-curs de zi 5 ani cu diploma de licenta, salariata din...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Feb. 2019 1 raspuns