Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediul de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Concediul de odihna pe un an este de 24 de zile la firma la care lucrez. Daca timp de 3 luni am fost in concediu medical (in urma unei operatii), de cate zile de concediu de odihna pot beneficia in acest an?
Multumesc anticipat.

Adaugata in: Concedii
Gheorghe Popa
 User  Gheorghe Popa
a intrebat la 25 Sep. 2012
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului GHEORGHE POPA la 25 Sep. 2012
Cu multa placere!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gheorghe Popa
 User Gheorghe Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 25 Sep. 2012
Multumesc foarte mult.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 25 Sep. 2012
Directiva 2003/88/CE stabileste ca in urma acordarii concediului medical concediul de odihna nu mai este afectat. Ceea ce inseamna ca ar trebui sa beneficiati de concediu integral pentru anul respectiv daca nu ati avut concedii fara plata sau alte tipuri de suspendari care ar putea afecta concediu de odihna (de exemplu, crestere copil).

Articolul din Codul muncii citat de dna. Ganea nu respecta legislatia Europeana, iar in Constitutia Romaniei este prevazut ca legile din comunitate (UE in cazul nostru) au prioritate in fata celor nationale.


http://legislatiamuncii.manager.ro/a/3775/atentie:-concediul-medical-nu-afecteaza-acordarea-concediului-de-odihna.html
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 25 Sep. 2012
24/12*9=18 zile lucratoare

Art. 145 din codul muncii republicat
...
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual ....si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2018
Sunt pensionar (pensie pentru limita de varsta) si angajat pentru perioada determinata de 3 luni. Am dreptul la concediu...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Iun. 2018 2 raspunsuri
Buna ziua! Sunt angajata intr-o societate de stat, in luna februarie 2018 salariul meu si tichetele de masa au fost...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Iun. 2018 4 raspunsuri
Buna ziua, in perioada 03.1990-05.1991 am lucrat la S.C. NUCLEARMONTAJ Bucuresti Platforma C.N.E. Cernavoda. Acesta...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2018 2 raspunsuri
Sex MasculinNăscut 27.02.1956A. Lucrat efectiv 30 ani ,10 luni și 24 zileB. Contract asigurări sociale Casa...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2018 1 raspuns