Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Daca iau concediu odihna pe 15 ian la cate zile am dreptul


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Pentru un angajat cu o vechime de 1 an si 2 luni, care mai are de efectuat 2 zile de CO ramase din anul anterior, care depune o cerede pentru 7 zile de CO, pentru data de 15.01.2018. Cum procedam?

1. Se aproba cererea pt cele 7 zile (2 zile din 2017 ramase + 5 zile din 2018) si ii mai raman de efectuat 16 zile.

2. Avand in vedere ca din 2018 a lucrat doar 1 luna are dreptul la 1 zi de CO (proportional cu timpul lucrat) si inca 2 zile din cele ramase din 2017, deci va avea dreptul doar la 3 zile de CO.

Diana Iosif
 User  Diana Iosif
a intrebat la 02 Feb. 2018
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Diana Iosif
 User Diana Iosif
a raspuns userului georgeta ganea la 13 Feb. 2018
Din cate stiu eu, in modificarile facute CM in 2015, a fost scoasa din art.145 al. 2 partea cu "proportional cu timpul lucrat".Deci un salariat cu CIM incheiat de 2 sapt. poate beneficia de intreg concediul de odihna de 21 de zile de la inceput?(cu programare prealabila)
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 02 Feb. 2018
Potrivit codului muncii, concediile de odihna se acorda pe baza unei programari prealabile.Puteti sa-i acordatii si 5 zile din concediul de odihna aferent acestui an.In eventualitatea ca inceteaza raportul de munca in cursul anului si persoana in cauza a efectuat un nr de zile de concediu de odihna mai mare decat cel la care ar fi avut dreptul proportional cu timpul lucrat in cursul anului ,la lichidare se face regularizarea acestuia In concluzie ,ati putea acorda acest drept si integral la inceputul anului potrivit unei planificari a acestui drept de co.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2018
Buna ziua !Sunt nascuta in 21.03.1962, angajata din 09.10.1981, grupa a II-a 19 ani si 6 luni si ma pot pensiona...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Nov. 2018 1 raspuns
M-am nascut in 1960 din 1977 pana in 2010 am lucrat in constructii dar nu am decat 12 ani platiti de firma in grupa a...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Nov. 2018 2 raspunsuri
Buna ziua!Datele mele cu privire la pensionare:sex =Mdata nasterii= 06.03.1957stagiu militar = 9lunifacultate=5ani curs...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Nov. 2018 5 raspunsuri
Lucrez din 24.10.1986 in grupa II de munca si respectiv din 1.04.2001 in conditii deosebite.Cei 35 de ani de stagiu de...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Nov. 2018 1 raspuns
Bună ziua,In anii 1994, 1995, 1998 am avut concedii medicale. Concediile medicale din această perioada se iau n...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Nov. 2018 1 raspuns
Buna ziua, am o nelamurire in ceea ce priveste incadrarea in gupele speciale dupa 01-04-2001, cand in cartea mea de...[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Nov. 2018 1 raspuns