Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Dupa 2 luni de munca pot beneficia de zile de concediu ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua ! Eu si respectiv prietenul meu lucram pentru acelasi patron. De curand ne-am hotarat sa ne dam demisia cu preaviz amandoi. Vechimea lui este de 3 luni de la data semnarii contractului iar a mea este de 2 luni. As dori sa stiu daca beneficiem de un numar anume de zile de concediu, in contract scriind ca avem 20 de zile pe an. Noi nu am avut pana acum nicio zi si am vrea o data cu primirea ultimului salariu sa primim,cum mi se pare drept si normal o suma de bani pe acele zile de concediu sau eventual in timpul preavizului sa avem zilele ce ni se cuvin libere. Ce pot face in cazul in care angajatorul nu este de acord sa ne achite zilele pe concediu pe motivul ca nu avem un an de munca ci doar 2 respectiv 3 luni. Va multumesc anticipat.

Adriana Georghiou
 User  Adriana Georghiou
a intrebat la 29 Iul. 2018
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Alina Schiaucu
 User Alina Schiaucu
a raspuns la intrebare la 02 Aug. 2018
Concediul de odina se acorda proportional cu perioada lucrata, indiferent de vechimea la locul de munca.
Astfel, impartiti nr. anual de zile de concediu la 12 luni si inmultiti apoi cu nr. de luni lucrate si rotunjiti in favoarea salariatului. Rezultatul reprezinta nr. de zile de concediu la care aveti dreptul, care pot fi efectuate anterior incetarii raporturilor de munca sau indemnizatia corespunzatoare vi se va plati la lichidare, odata cu celelalte drepturi salariale.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Di Diana
 User Di Diana
a raspuns la intrebare la 30 Iul. 2018
Buna ziua, prietenul are dreptul la 5 zile pentru cele 3 luni, iar dvs. la 3 zile, obligatoriu:
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor-Art.144 Codul Muncii.
La incetarea contractului de munca, daca nu veti beneficia de aceste zile, se vor plati!
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.-art. 146 (3) din Codul Muncii.
Daca nu il plateste, puteti sesiza ITM-ul.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2019
Un salariat... barbat, nascut la data de 03.03.1969, angajat din data de 26.02.1988 cu 5 ani si 10 luni lucrati in grupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Feb. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua! In perioada 15.09.2002-15.07.2003 am lucrat in nvățămnt cu 0,5 norma. Ulterior am lucrat numai cu norma...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Feb. 2019 3 raspunsuri
Buna ziua,Va rog sa-mi calculati data la care ma pot pensiona tinand cont de aceste date:Barbat, nascut in 11.02.1960,...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Feb. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua,In vederea obtinerii Pensiei Anticipate Partiale, la calculul stagiului contributiv se ia in calcul perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Feb. 2019 1 raspuns
Bună, soțul ma trecut la el ca și coasigurat. După ct timp sunt coasigurata. Pot merge la analize de exemplu sunt...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Feb. 2019 1 raspuns
Am lucrat din 23.10.1986 in conditii de lucru corespunzator grupei a II a de munca, respectiv in conditii deosebite,...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Feb. 2019 6 raspunsuri