ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Plata CO neefectuat"

Un profesor titular la o anumita scoala a fost detasat la o alta scoala un an in anul sc. 2012-2013 pe postul de director; In momentul incetarii detasarii nu si-a efectuat o parte din CO. In anul urmator scolar 2013-2014 a revenit la scoala unde era titular.
Intrebare: i se pot plati zilele de CO neefectuate?
Precizez ca fiind profesor nici nu le poate efectua in anul scolar 2013-2014 pentru ca profesorii nu isi pot lua CO in timpul anului scolar, numai in vacante.

Adaugata in
  • Concedii

Ioana Mihai
 User  Ioana Mihai a intrebat la 09 Dec. 2013

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 09 Dec. 2013
Nu, nu i se platesc zilele de CO decat in cazul in care contractul de munca inceteaza. Altfel ele se reporteaza pentru anul urmator, in asa fel incat sa il efectueze pana la finalul anului scolar in curs.

Totalul vacantelor scolare, ca numar de luni, ajunge undeva la 3-4 in decursul unui an scolar. Un cadru didactic din invatamantul preuniversitare are 62 de zile de CO pe an, ceea ce inseamna ca ar putea efectua CO anual plus cel reportat de anul trecut pana la finalul anului in curs. Iar daca din anul in curs raman alte zile neefecutate, ele se reporteaza pentru anul urmator.



Alte intrebari despre Concedii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
buna ziua, daca trebuie sa inchei un contract de munca pe perioada nedeterminata a unui salariat, care se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Aug. 2014 6 raspunsuri
Buna ziua,Doresc sa va intreb daca concediul de sarcina si lauzie diminueaza concediul de odihna.Am intrat in concediupe...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 3 raspunsuri
daca in cim data la care se vor plati salariile este 15 a lunii urmatoare, insa incetarea contractului are loc in luna...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Aug. 2014 5 raspunsuri
Buna ziua,Am un angajat care anul trecut nu si-a efectuat tot concediul de odihna, are posibilitatea sa isi ia anul...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Aug. 2014 6 raspunsuri
Buna ziua!As dori sa stiu daca concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului (art. 61, lit. c), in cazul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 1 raspuns
Buna ziua,In cazul in care avem o salariata care solicita suspendarea contractului de munca pentru cresterea copilului...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Aug. 2014 3 raspunsuri
Video club