Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pot lua concediu medical daca sunt in concediu fara plata?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua. Lucrez in invatamant si am intrat 30 zile in concediu fara plata pe motive personale. Intrebarea mea este daca pot sa imi iau in aceasta perioada concediu medical, tinand cont ca m-am imbolnavit. Daca se poate, concediu fara plata se va prelungi automat cu zilele ramase?
Va multumesc.

Lavinia Stancu
 User  Lavinia Stancu
a intrebat la 23 Mai. 2017
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
5905159 5905159
 User 5905159 5905159
a raspuns la intrebare la 24 Mai. 2017
Se poate conform ORDONANTA DE URGENTA nr. 158 / 2005 Art. 16
(1) Asiguratii a caror incapacitate temporara de munca a survenit in timpul concediului de odihna sau al concediului fara plata beneficiaza de indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca, concediul de odihna sau fara plata fiind
intrerupt, urmand ca zilele neefectuate sa fie reprogramate.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
5905159 5905159
 User 5905159 5905159
a raspuns la intrebare la 24 Mai. 2017
In momentul in care s-a solicitat CFP a intervenit vointa ambelor parti, CIM-ul fiind suspendat pt motive personale, pt a intervenii cu CM in perioada de suspedare CIM-ul trebuie reactivat bineinteles si cu acordul angajatorului, altfel CM-ul nu are nici o valoare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 23 Mai. 2017
Da, se poate intrerupe concediul fara plata cu concediu medical si da, concediu fara plata se prelungeste corespunzator

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Viviana Serni alexei delimart Gratiela Petrescu Radu Anton adriana iancu G Stancu
TOP RASPUNSURI 2018
Buna ziua! Sunt angajata intr-o societate de stat, in luna februarie 2018 salariul meu si tichetele de masa au fost...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Iun. 2018 7 raspunsuri
Buna ziua, in perioada 03.1990-05.1991 am lucrat la S.C. NUCLEARMONTAJ Bucuresti Platforma C.N.E. Cernavoda. Acesta...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2018 3 raspunsuri
Sex MasculinNăscut 27.02.1956A. Lucrat efectiv 30 ani ,10 luni și 24 zileB. Contract asigurări sociale Casa...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2018 1 raspuns
Buna ziua,Am urmatoarea situatie: am trimis in revisal CIM-ul pentru o angajata care a anuntat in prima zi de munca...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2018 1 raspuns
1.Un salariat care este angajat pe perioada determinata, mai trebuie transmis in revisal incetarea daca a fost trecuta...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Iun. 2018 1 raspuns
Un angajat isi inregistreaza pe data de 8 iunie,demisia,incepand cu data de 11iunie.Adica o scrie vineri, (vineri...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2018 1 raspuns