Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

pot sa iau cele 126 zile dupa ce nasc?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


buna seara
as dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie crestere copil in cazul incare in momentul care nasc adica 1 decembrie 2011 fac 9 luni pe cartea de munca.lucrez din 15.02.2011 si st in 7 luni si 3 saptamani de sarcina.
vreau sa intru in medical sau concediu maternal timp de 2 luni pana nasc si apoi sa imi iau restul de zile dupa nastere astfel incat as face10 pe carte de munca luni in momentul nasterii si cu inca 2 luni sa le iau dupa ce nasc
pot beneficia astefl de indemnizatia pt crestere copil si daca da ce ar mai trebui sa fac

Adaugata in: Concedii
I. Catalina
 User  I. Catalina
a intrebat la 22 Sep. 2011
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gratiela Petrescu
 Consultant Gratiela Petrescu
a raspuns la intrebare la 29 Sep. 2011
Potrivit dispozitiilor OUG 111/2010, de la 1 ianuarie 2011 beneficiaza de concediu si indemnizatie pentru crestere copil pana la 1 an, 2 ani respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii 571/2003 privind Codul fiscal .

Iar la stabilirea bazei de calcul al indemnizatiei pentru crestere copil se iau in considerare toate veniturile realizate de persoana indreptatita, obtinute in conditiile art. 3 din ordonanta de urgenta, precum si veniturile aferente perioadelor asimilate prevazute la art. 2 alin. 5 si 6 din ordonanta de urgenta.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2018
Buna ziua! Unui angajat care a avut CIM pe perioada determinata de un an de zile i se prelungeste CIM-ul, tot pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2018 1 raspuns
Buna ziua sotul meu are 58 de ani si o vechime de39 de ani ar putea iesi la pesie anticipat?Daca se poate as dori sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Aug. 2018 1 raspuns
Buna ziua, vreau sa stiu cum pot sa aflu in mediul online, daca sunt sau nu angajat.Se poate afla chestia asta online?...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2018 1 raspuns
Buna ziua!Daca un angajat (bugetar) are cerere de CO aprobata in perioada 10-24.08.2018, si revine asupra ei pt a...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Aug. 2018 1 raspuns
Buna ziua,as dori sa stiu cand se poate sa iasa la pensie anticipat urmatoarea persoana:Femeie, nascuta la 15 Septembrie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Aug. 2018 7 raspunsuri
pensia minimă mi-a fost calculată n anul 2000 - pentru o vechime de 22 ani și 6 luni - la valoarea de 499 lei ,...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Aug. 2018 1 raspuns