Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Reluarea activitatii dupa efectuarea concediului de cresterea copillului in varsta de pana la 2 ani


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Care sunt pasii care trebuie urmati si ce documente sunt de intocmit la reluarea activitatii unui salariat dupa efectuarea concediului de cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, asa cum prevede Codul Muncii art.51, lit.a?
Mentionez ca salariatul a avut suspendat contractul incepand cu data de 01.06.2010 pana la data de 25.05.2012 aceasta data fiind data in care copilul a implinit 2 ani.
Care zi se considera prima zi lucratoare 25.05.2012 sau urmatoarea zi dupa implinirea varstei de 2 ani respectiv 28.05.2012?

Multumesc!

Adaugata in: Concedii
Cristina Burescu
 User  Cristina Burescu
a intrebat la 25 Mai. 2012
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 25 Mai. 2012
Pentru reluarea activitatii, salariata trebuie sa faca o cerere adresata angajatorului in care sa anunte reluarea activitatii. Pe baza cererii se face decizie de incetare a suspendarii CIM. Se opereaza in REVISAL incetarea suspendarii si se transmite in termenul prevazut prin HG 500 din 2011 pentru astfel de situatii. Dupa caz ,se negociaza salariul prin act aditional.
Trebuie sa-si faca analizele
Art. 28 din codul muncii republicat
Certificatul medical este obligatoriu si in urmatoarele situatii:
a la reinceperea activitatii dupa o intrerupere mai mare de 6 luni, pentru locurile de munca avand expunere la factori nocivi profesionali, si de un an, in celelalte situatii;
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 25 Mai. 2012
Avand in vedere
Art. 16 din OUG 111 din 2010
1 Plata indemnizatiilor prevazute la art. 2 alin. 1, respectiv la art. 5 alin. 1 si art. 9 alin. 5 si 6 inceteaza cu ziua urmatoare celei in care:
a copilul a implinit varsta de un an sau, dupa caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
Pentru a asigura continuitatea CIM, data incetarii suspendarii este 26.05.2012. Pana pe data de 25.05.2012 inclusiv ,salariata beneficiaza de indemnizatie pentru CCC.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2018
Sunt pensionar (pensie pentru limita de varsta) si angajat pentru perioada determinata de 3 luni. Am dreptul la concediu...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Iun. 2018 2 raspunsuri
Buna ziua! Sunt angajata intr-o societate de stat, in luna februarie 2018 salariul meu si tichetele de masa au fost...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Iun. 2018 4 raspunsuri
Buna ziua, in perioada 03.1990-05.1991 am lucrat la S.C. NUCLEARMONTAJ Bucuresti Platforma C.N.E. Cernavoda. Acesta...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2018 2 raspunsuri
Sex MasculinNăscut 27.02.1956A. Lucrat efectiv 30 ani ,10 luni și 24 zileB. Contract asigurări sociale Casa...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2018 1 raspuns