Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Am dreptul la doua contracte de munca, ca si funcționar public?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Bună ziua,
Sunt angajat ca și funcționar public pe postul de contabil la o primărie de comună de aproape un an de zile. Consiliul local are n subordine un cămin de bătrni construit din fonduri europene. ntrebarea mea este: am dreptul sa nchei un contract de muncă separat cu acest cămin de bătrni pentru a conduce contabilitatea chiar dacă se află n subordinea primăriei, căminul avnd personalitate juridică separată sau acea munca intră n atribuțiile mele existente ?
Mulțumesc anticipat!

Ovidiu Litiu
 User  Ovidiu Litiu
a intrebat la 21 Iun. 2017
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 28 Iun. 2017
Nu.
Conform art. 94 alin. 2 din Legea 161/2003 functionarii publici nu pot detine alte functii si nu pot desfasura alte activitati, remunerate sau neremunerate, dupa cum urmeaza:
- in cadrul autoritatilor sau institutiilor publice
- in cadrul cabinetului demnitarului, cu exceptia cazului in care functionarul public este suspendat din functia publica, in conditiile legii, pe durata numirii sale
- in cadrul regiilor autonome, societatilor comerciale ori in alte unitati cu scop lucrativ din sectorul public
- in calitate de membru al unui grup de interes economic

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2018
Sunt nascut la data de 03.11,1960. M-am angajat la data de 24.09.1985 si lucrez fara intrerupere pina in prezent. Am...[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Oct. 2018 6 raspunsuri
Buna ziua, am 35 ani vechime, din care 8 ani si 8 luni la grupa a 2a si 7 ani 3 luni si 13 zile la grupa a 1a, nascut in...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Oct. 2018 1 raspuns
Bună, După ce mplinește copilul 2 ani trebuie sa mi dau demisia dacă nu vreau să mai merg la lucru. Sau cum se...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Oct. 2018 1 raspuns
Am facut contestatia,si am fost chemata din nou la Bucuresti,la comisia superioara.Si am fost umilita spunandu.mi ca nu...[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Oct. 2018 1 raspuns
Buna ziua, Am o salariata aflat in CIC pana la data de 06.03.2019, cand copilul impineste 2 ani. Mi-a adus de curand un...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Oct. 2018 3 raspunsuri
Buna ziua, Am un salariat care urmeaza de anul acesta facultatea, cursuri de zi. Noi avem program de L-V, insa el o sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Oct. 2018 1 raspuns