ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Am uitat sa prelungesc un contract de munca"

Buna ziua,
am uitat sa prelungesc un contract de munca pe perioada determinata care avea ultima zi lucrata in 11.11.2013, insa nu am transmis Revisalul. Ce se intimpla daca il trimit azi 13.11.2013 si tot azi fac alt CIM cu incepere de maine 14.11.2013?
Multumesc.

Adaugata in
  • Contract de munca

Marieta Dragos
 User  Marieta Dragos a intrebat la 13 Nov. 2013

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 13 Nov. 2013
Ca sa puteti opera in Revisla o prelungire ar trebui sa aveti un act aditional, incheiat anterior expirarii CIM. Daca nu exista un astfel de document, el poate fi incheiat dupa expirarea contractului numai in cazuri exceptionale.

Art. 82 - Codul muncii
(3) Contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit, in conditiile prevazute la art. 83, si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.

Intocmiti decizie de incetare in termen de 5 zile lucratoare de la incetare si operati in Revisal, apoi comunicati decizia salariatului tot in termen de 5 zile lucratoare.

Da, puteti incheia azi CIM si opera in Revisal, cu incepere din data de 14.11, chiar asa se procedeaza. CIM se incheie si se transmite prin Revisal cel tarziu in ziua lucratoare anterioare celei in care urmeaza sa inceapa activitatea salariatul.



Alte intrebari despre Contract de munca

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua. As dori sa stiu daca anii in care am urmat cursurile la zi ale unei facultati sunt considerati vechime in...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Sep. 2014 2 raspunsuri
suntnascuta in data de 05 februarie 1964am vechime in munca 32 de anidin care 18 ani grupa 1si amnascut 2 copii-cand pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Sep. 2014 11 raspunsuri
Buna ziua. Ma numesc VERES STEFAN, vreau sa devin coasigurat din partea sotiei. Va rog sa-mi spuneti ce pasi trebuie sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Sep. 2014 3 raspunsuri
Am intrebat:Am urmatoarea problema : profesoara care a avut concediu de crestere a copilului pana la varsta de 2 ani, 2...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Sep. 2014 1 raspuns
trebuie sa incep munca inainte cu o luna de a implini copilul meu 2 anisori?sau astea sunt doar zvonuri?[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Sep. 2014 2 raspunsuri
Buna ziua,Unui salariat i s-a eliberat un certificat medical pentru urgenta (cod 06 ), pentru o perioada de 4 zile (...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Sep. 2014 2 raspunsuri
Video club