ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

cim cu timp partial


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Un CIM cu timp partial trebuie sa contina: "Nu se vor efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente sau inlaturarii consecintelor acestora".
Un CIM cu timp normal(8 ore) specifica ca "orele suplimentare prestate in afara programului de munca......."
La CIM cu timp partial nu mai este cazul sa trec "orele suplimentare prestate in afara programului de munca........"
Este corect asa? Trec doar la ce face referire CIM-ul lui sau trebuie sa trec tot continutul CIM-ului normal si sa i se acorde lui doar drepturile pentru fractia de timp 2, ore?



Adaugata in: Contract de munca
Gabriela Costache
 User  Gabriela Costache
a intrebat la 11 Iul. 2013

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 12 Iul. 2013
Este corect cum ati precizat initial. Daca nu contine acea mentiune referitoare la interdictia de efectuare a orelor suplimentare se considera ca CIM este incheiat cu norma intreaga si va trebui tratat in consecinta.

La CIM cu norma intreaga treceti cum sunt compensate aceste ore suplimentare, dar in niciun caz o obligatie de efectuare a lor.

Vedeti si art. 105 din Codul muncii republicat:

Art. 105
(1) Contractul individual de munca cu timp partial cuprinde, in afara elementelor prevazute la art. 17 alin. (3) , urmatoarele:
a) durata muncii si repartizarea programului de lucru;
b) conditiile in care se poate modifica programul de lucru;
c) interdictia de a efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor acestora.
(2) In situatia in care intr-un contract individual de munca cu timp partial nu sunt precizate elementele prevazute la alin. (1), contractul se considera a fi incheiat pentru norma intreaga.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2015
Avem angajati cu cim 4 ore cu salariu de 488 lei De la 1 iulie se mareste salariu minim Va rog sa imi spuneti daca de la...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Iun. 2015 4 raspunsuri
Avem un salariat cu cim suspendat (cfp) pina la 30 iunie 2015 si a facut cerere pentru prelungirea cfp va rog frumos sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 30 Iun. 2015 1 raspuns
Buna ziua,TInerii care au implinit 18 ani, mai pot fi trecuti ca persoane in intretinere, astfel incat parintele sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Iun. 2015 1 raspuns
Decizia de incetare a CIM-ului nu trebuie intocmita cu maxim 1 zi inaintea incetarii CIM-ului pentru a putea fi semnata...[citeste mai mult]
Publicat la data 01 Iul. 2015 3 raspunsuri
Mama a avut anul trecut un atac cerebral sever a ramas blocata la pat,este pensionara are 83 ani .As dori sa stiu daca...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Iun. 2015 1 raspuns
Buna ziua ,ma poate ajuta cineva cu un raspuns la urmatoarea problema personala ,sunt nascut in data de 18.05.1955 si as...[citeste mai mult]
Publicat la data 01 Iul. 2015 1 raspuns

X